Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa faci daca ti-ai pierdut cardul de sanatate? Nici nu era activat, daca are vreo relevanta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ordinul CNAS nr. 98/2015 prevede ca, pentru eliberarea duplicatului, solicitanţii să depună o cerere la casa de asigurări de sănătate în a cărei evidenţă se află, împreună cu anumite documente:
Pentru pierdere, furt sau deteriorare: copia actului de identitate, dovada plăţii contravalorii duplicatului cardului şi distribuirii acestuia.

| Fatamuntilor a răspuns:

Mergi la Casa de Sanatate si soliciti un nou card.Insa va trebui sa platesti.
Pana atunci, soliciti o adeverinta, care poate inlocui cardul.

| Panzer1945 a răspuns:

Soliciti de la casa de sanatate alt card.