| maradona10 a întrebat:

Ce trebuie sa mananc pentru. a depune masa musculara. am 1.78 si 65kg -67 ..si vreau sa depun muschi si ce trebuie sa fac altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| amPH a răspuns:

Pentru a-ti intari si creste masa musculara ai nevoie de proteine. 60-70% din totalul proteinelor din corp se gasesc in tesuturile musculare. Astfel ca, daca nu ii oferi suficiente proteine, corpul va incepe sa si le ia din muschi, lucru care iti va incetini rata metabolismului, iti va diminua puterea si rezistenta si va impiedica dezvoltarea muschilor. Proteinele sunt vitale pentru repararea muschilor cu leziuni si formarea unora noi. Pentru ca muschii sa poata creste, trebuie sa consumi mai multe proteine decat folosesti.
Cele mai bune surse de proteine sunt
Pieptul de pui
Pieptul de curcan
Pestele (in special cel bogat in omega-3 cum ar fi somonul, tonul, pastrav si sardinele la conserva)
Crustaceele
Ouale (in special albusurile)
Carnea rosie slaba
Produsele lactate cu continut redus de grasime (in special ricotta, tofu).

| Cosmin86 a răspuns (pentru amPH):

Ouale (in special albusurile)

cred ca vrei sa spui in special galbenusurile