| anonim_4396 a întrebat:

Ce urmari poate avea o intepatura de cui netratata? Nu stiu cat de adanca este intepatura, dar cert este ca ma doare la anumite miscari ale degetului. Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Fugi, si fa-ti un vaccin antitetanos, daca nu vrei sa risti sa ramai fara degetel!

Laur
| Laur a răspuns:

In cazul in care n-ai face tetanos poti gace o gangrena care sa duca la amputarea degetului. Nu te juca si mergi sa o dezinfecteze un medic cum trebuie.

| yuli10 a răspuns:

Poti sa faci tetanos, daca nu ai facut vaccinul anti-tetanos care se face gratuit in clasa a9a la liceu; boala se manifesta atunci cand cuiul sau orice alt obiect cu care te-ai intepat are urme de rugina.
Tetanosul generalizat, forma cea mai frecventa de boala, se caracterizeaza prin tonus muscular crescut si spasme musculare generalizate. Este o boală cu evoluţie severă şi letalitate crescută (30-60%), dar se manifesta mai mult la adulti. ar fi bine sa mergi la un doctor.
durerea poate fi produsa si pur si simplu pentru ca ai o plaga lovita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate infecta, logic nu? Poate ar fi bine sa faci un vaccin antitetanos.

| marissa a răspuns:

In cele mai rele cazuri, moartea
in cazuri mai fericite-o septicemie, tetanos, o amputatie, antibioterapie
sau esti un alintat de soarta si scapi cu o redoare pentru o vreme

| goodboy_8604 a răspuns:

Daca cuiul este ruginit cel mai indicat este sa te duci la doctor sa iti faca un vaccin antitetanus pentru a preveni infectia. Inteparurile de cui sunt dureroase si se pot vindeca foarte greu. De recomandat este sa te duci la un doctor. Multa sanatate.

| fluff a răspuns:

Prietenul meu a calcat intr-un cui de vreo 5 cm lungime, ruginit, care era batut intr-un lemn deci i-a intrat mult si bine in talpa. a schiopatat cateva zile si imi era foarte frica de o mama de infectie dar dupa alte cateva zile a inceput sa se vindece. doar a dezinfectat cu spirt ca ii era lene sa se duca la spital. ideea e ca si corpul conteaza, daca esti sanatos te refaci repede. bafta!