| Grigore_Simona-Gianina_1976 a întrebat:

Bună!
Ma puteti ajuta cu un răspuns?
La diagnosticul de cancer renal cu metastaze la ficat si plamani în stadiul 4, doctorii au mai dat o șansă deoarece rinichiul stâng este sănătos.Bolnavul este programat pentru biopsie, dar nu înțeleg de ce doctorii mai vor biopsie dacă știu din rezultatul tomografului făcut cu substanță de contrast ca sunt metastaze?
Va rog vreau și eu sa știu este indicata biopsia sau mai bi e mergem direct la oncolog pentru începerea tratamentului cu citostatice.Mentionez ca pacientul are probleme și cu inima și are și diabet...
Va rog vreau pareri și răspunsuri.
Va mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa-mi fie cu iertare dar metastazele de la ficat sunt deja mai rele decat cancerul de la rinichi, iar diabetul nu ajuta deloc, dimpotriva, probabil ca l-a avut de multi ani, l-a ignorat, nu a vrut sa slabeasca si asa s-a complicat situatia.
Stagiul 4 este terminal... si nu cred ca mai ajuta citostaticile, fiind deja cu metastaze la ficat.
Incearcati sa-i faceti viata cat mai frumoasa si mai confortabila, cate zile mai are.
In ce priveste biopsia, ar fi un singur motiv, sa se cunoasca tipul de cancer, fiindca sunt unele mai severe, altele mai blande si usor de tratat, iar unele rare si dure, care evolueaza rapid si nu sunt tratamente pentru ele.
(vorbesc in cunostinta de cauza, trecand recent printr-un cancer, operatie, biopsii samd).
Sa-i dea dumnezeu sanatate si recuperare miraculoasa, ca se intampla tot timpul daca omul este credincios!

| doctorandus a răspuns:

Serios? La metastaze te gandesti la cum sa moara mai fara dureri, nu te mai gandesti la vindecare.

| Caro34 a răspuns:

Diagnosticul e greu! Biopsia este OK si ajuta! Daca ei o vor atunci are un sens! Intre timp mergi la medicul oncolog! Numai bine!

| MihaiSpeedster a răspuns:

Cancerul înseamnă o mutație suferită de celulele afectate. Probabil că doctorii vor să știe ce tip de mutație este, ca să aleagă un tratament la care răspunde cel mai bine acea mutație. Bănuiesc, nu spun cu certitudine că asta e. Poate recomandă radioterapie și după aceea citostatice, ai încredere în doctori.