| DiannaDi a întrebat:

Cei care ati avut Covid, in cat timp v-a revenit gustul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu recent am fost testat pozitiv covid. Totul a început cu frisoane, febra ușoară, o stare generala de rău. Apoi am luat parasinus cu fervex și am început să transpir rău, temperatura a scăzut. În ziua următoare am avut o durere în gat care a ținut tot o singură zi, mai ales noaptea m-a chinuit tare.

Apoi doua zile mai târziu am sesizat ca am mirosul alterat, simțeam dar nu ca înainte. Lenor simțeam ( și încă simt) ca și cum miroase a acetonă, restul nimic nu simțeam. Gustul și el doar dulce, sărat, acru. Când am mâncat pizza de la Dodo, simțeam doar că e caldă și dulce ( un pic aluatul), în rest fara gust. Două zile mai târziu mi-am piediut mirosul de tot, nu mai simțeam nici mirosul înțepător de la Lenor ( care, după cum am spus, parcă este acetonă).

Fără miros și gust complet am stat 1 singură zi. În ziua următoare am început să simt din nou ca în ziua precedentă, apoi treptat am putut simții și mirosul de spray, spary de cameră și detergentul care erau străine pentru mine. Spray-ul mai ales simțeam toate cu aceeași aromă, parfumul la fel ( un miros alterat ca și Lenor, foarte ciudat greu de descris). Detergent Ariel nu reușeam să îl miros deloc, m-am lăsat și de fumat - mirosul de țigară nu îl simt încă deloc. Și poate voi avea nevoie de plămâni dacă, Doamne Ferește, se agravează starea. Bat și în lemn.

Ieri am fost așa și așa, ore în care am putut simții câte ceva, alteori nu și te face să intri și un pic în panică. Astăzi sunt fericit, am mâncat un hotdog comandat prin Glovo ( livrare fără contact, bineînțeles) și am putut mirosi muștarul. Gustul la fel, începe să revină și el. Am încercat sa miros pasta de dinți, încep să simt cât de cât. Înainte când mă spălam pe dinți, alții simțeau mentol. Eu specificul miros alterat, de nedescris.

Simptomele difera de la persoană la persoană. Am o cunoștință care a avut covid, iar mirosul i-a revenit doar parțial după trei luni de la ieșirea din izolare. Nu a avut forma grava, la fel ca mine cu simptom ușor. Iar pe internet citeam cum cineva spunea ca și după 4 luni avea lipsă miros și gust. Deci răspunsul nu este unul exact.

| mihaela000ela a răspuns:

Dupa 7-8 zile.

| Buzi213 a răspuns:

Gustul si mirosul au revenit in 5-7 zile la mine

| zalecvdet a răspuns:

Pai,eu am avut covid acum o luna! Gustul si mirosul au revenit cam in 2-3 zile.