| anonim_4396 a întrebat:

Ceva ciudat mi se intampla! 3 zile la rand cand ma pun sa dorm,imi amorteste mana stanga,fata, gatu( e posibil sa fie atac de panica)?

Am insomnii ma ia somnul numai dupa 2 de 1 luna de zile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Cu amortitul, cel mai bine e sa consulti un doctor.
Pot sa fie multe lucruri ascunse in spatele simptomelor. ( Bine, nu te speria, si anxietatea/atacul de panica poate cauza asta).
Eu iti recomand asa:
- Relaxeaza-te.
- Nu dormi pentru ca nu esti obosit, deci fa sport ziua.
- Evita dulciurile si pastele. ( Excesul de carbohidrati nu te lasa sa dormi, mai ales produsele cu indicele glicemic crescut).
- Relaxeaza-te! De ce sa faci atacuri de panica? Mediteaza, citeste, fa ceva!
- Dupa ora 7-8 opresti orice interactiune cu telefonul / laptopul /pc-ul. ( Lumina albastra degajata de aceste dispozitive interactioneaza direct cu tine, afectundu-ti melatonina). Iei o carte buna si citesti pana adormi.
REMEMBER: SPORT, MEDITATIE, NUTRITIE SI FARA ECRANE spre noapte. ( Daca mananci cum trebuie, fara dulciuri si grasimi rele, nu iti rezolvi numai problema, dar o sa ai si mai multa energie. )
Incearca sfaturile mele si daca nu vezi rezultate intr-o zi, mergi la o consultatie la doctor.
Ps: Incearca sa fii pozitiv, eu zic ca rezolvi cu ce te-am ajutat.
Succes! Sa-mi spui daca ai reusit. Strong will, calm mind! Seara buna!