| RyanAllen a întrebat:

Ceva remedii pentru tenul gras? Exces de sebum si fata uleioasa mai tot timpul, in special nasul si obrajii. Plus ca se fac din ce in ce mai multe cosuri. Tin sa mentionez ca am avut un accident rutier acum 6 luni de zile si de atunci a inceput totul, porii s-au dilatat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se foloseste sapun pe fata, ingredientele care mentin produsul in stare solida au proprietatea de a bloca porii.

Produsele destinate curatarii tenului trebuie sa aiba un pH intre 5 si 6, un pH mai mare ( cum este cel al sapunurilor obisnuite : pH 9-10 ) poate duce la dereglarea barierei naturale a pielii si asta presupune deshidratare, descuamare, iritarea, inrosirea pielii sau in unele cazuri, aparitia cosurilor pentru ca bacteriile nu mai sunt oprite de aciditatea naturala a pielii si o sa simta nevoia sa produca sebum, iar sebumul este un mediu proprice pentru dezvoltarea bacterilor. Pielea are un pH de 5, 5 ( aceasta fiind o valoare universala, pH-ul pielii difera de la un tip de ten la altul ).

Daca sapunul tau avea un pH optim pentru ten, fii sigur ca producatorul mentiona pH-ul pe produs, dar chiar si asa nu-ti recomand sa il mai folosesti.

Lotiunea micelara de la Bioderma e ok ( mi se pare la fel de buna si cea de la Garnier roz ), dar trebuie limpezita de pe ten. Daca nu ti-ai cumparat deja o lotiune micelara, iti recomand sa-ti iei un gel de curatare.

Balea med ultra sensitive, costa 9-10 lei, nu contine iritanti, curata bland si eficient tenul. Il gasesti in magazinele DM :
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355300409.html

Argila este un bun absorbant, poti sa mergi la plafar si sa-ti iei argila pulbere.

http://www.elemental.eu/ro/410-argila-verde.html

Argila verde are cea mai mare putere de absorbtie, urmata de cea albastra care mi se pare potrivita pentru un ten normal si ultima este argila alba care este indicata pentru tenurile sensibile - cea din urma are cea mai mica putere de absorbtie.

Prepara-ti o cantitate mica, doar pentru o singura utilizare, si stai cu ea pe fata 10-15 minute. Poti sa-ti aplici argila zilnic daca o alegi pe cea albastra. Poti sa o iei pe cea verde si o zi sa stai pana se usuca, iar urmatoarea zi sa o limpezesti inainte de a se usca - sau sa o aplici odata la 2 zile. Experimenteaza, alege varianta care ti se potriveste cel mai bine. Daca ai tenul atat de gras, alege argila verde.

Argila o amesteci cu apa plata, minerala, ceai verde, ceai de musetel etc. Nu amesteca argila cu nici un ingredient iritant. ( ex: zeama de lamaie, sucuri de fructe etc. )

Glandele sebacee sunt activate si puse mai mult in functiune de activitatea sistemului nervos central, poti sa discuti cu dermatologul tau daca roaccutane te-ar putea ajuta sa-ti reglezi productia de sebum : http://pasagera.ro/experienta-personala-roaccutane.html

Ca si tratament pentru cosuri nu ti-a dat nimic?

| RyanAllen explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult pentru implicarea ta. Nu, tratament pentru cosuri nu mi-a dat nimic. I-am explicat ca cosurile au inceput sa apara imediat dupa ce am aplicat crema Rosaliac Creme cu spf 30 (fond de ten) prescrisa de un alt dermatolog si a zis ca indicat ar fi crema de protectie cu 50 spf, dar daca deja o am cu 30, e okay. Eu acum fac tratament cu laser ND Yag pentru roseata ramasa pe fata de la accident.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RyanAllen):

N-ai pentru ce. ^^

Credeam ca esti baiat laughing, in cazul asta lotiunea micelara e bine-venita, dar ai nevoie si de un demachiant crema ca sa indepartezi cu succes ingredientele cu rol de protectie, dar si pigmentii coloranti. Micelara e buna pentru indepartarea ultimelor urme de machiaj.

CC cream-ul ala contine ca al 3-lea ingredient ( dupa apa si glicerina ) unt de shea, untul de shea este comedogenic. Cam asta cred ca iti provoaca tie cosuri, mai contine si cateva forme de silicon, dar siliconul nu este considerat comedogenic ( din cauza moleculei sale prea mare ca sa intre in pori ) si poate fi problematic doar daca ai tu sensibilitate la el. Oricum, sunt 90% sigura ca untul de shea e problema. laughing

Daca folosesti laser, ia in calcul spf-ul 50, laserul poate sa fotosensibilizeze pielea si sa duca la pete solare/melasma daca nu se foloseste spf-ul corect. Spf-ul 50 este indicat vara, de preferat o crema normala pentru ca este necasara aplicarea unei cantitati de 1, 25 ml de produs pe fata ca sa beneficiezi de spf-ul inscriptionat pe ambalaj si nu cred ca ar arata bine sa aplici straturi de produs colorant. Cantitatea de 1, 25 ml o imparti ca sa o aplici in 2-3 straturi, faci pauza intre ele ca sa-i dai timp tenului sa o absoarba. Spf-ul se aplica cu 20 de minute inainte de a iesi din casa. Daca produsul tau cu spf contine spf 50 de exemplu, dar tu il aplici intr-un strat subtire cel mai probabil spf-ul de care vei beneficia va fi spf 30.

| RyanAllen explică (pentru anonim_4396):

Pai chiar sunt baiat laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru RyanAllen):

Iertare laughing, dar ai zis de fond de ten si mna. Sper sa-mi fie iertat pacatul big grinlaughing

| RyanAllen explică (pentru anonim_4396):

Ciudat, nu? laughing Si baietii mai folosesc fond de ten cateodata laughing Na, sper sa fie okay. De azi intr-o luna sunt programat la a doua sedinta. Sper sa scap de roseata de pe fata si pe parcurs si de sebum puppy dog eyes

| anonim_4396 a răspuns (pentru RyanAllen):

Si baietii se dau cu fdt, nu-i asa? Sau cum erau versurile laughing Nu mi se pare ciudat, dar na... am interpretat pripit, mea culpa laughing O sa se vindece treptat, iar sebumul se regleaza prin pastile daca e cazul... juliturile s-au vindecat greu? Cum s-a intamplat accidentul, nu purtai centura?

| RyanAllen explică (pentru anonim_4396):

Nu, nu obisnuiam sa port centura laughing Juliturile s-au vindecat dupa 3 saptamani cam asa, doar nasul si zona obrajilor au ramas rosii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RyanAllen):

Sper sa te vindeci cat mai repede, ai grija de tine kisspuppy dog eyes

| RyanAllen explică (pentru anonim_4396):

Mulumesc, doamne ajuta :* Sanatate si tie happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru RyanAllen):

Cum iti mai merge tratamentul cu laser? big grin^^

| RyanAllen explică (pentru anonim_4396):

Foarte bine, e vindecat complet totul :* Mersi pentru intrebare

| anonim_4396 a răspuns (pentru RyanAllen):

Gata cu fondul de ten? laughing Ma bucur ca e totul bine acum :3

| RyanAllen explică (pentru anonim_4396):

Gata laughing Eventual pentru un shooting laughing Ma bucur ca n-ai uitat de mine big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru RyanAllen):

Faci si pe modelul in timpul liber? laughing Alzheimerul nu m-a afectat chiar de tot, mai retin si eu ce e important.hee hee

| Ironwin a răspuns:

Cel mai bun si sigur "tratament" este sa te speli de doua trei ori pe zi, de preferat cu un sapun de masline verzi. O sa fi uimit de rezultate, dar nu dupa doua zile, insista doua trei saptamani si ai sa vezi sigur rezultate.

| RyanAllen explică (pentru Ironwin):

In schimb dermatologul a zis sa renunt la spalatul cu sapunul pe fata si sa folosesc doar apa micelara de la Bioderma. Eu am sapun de sequoia (tea tree) si ala il foloseam inainte la fata.

| Ironwin a răspuns (pentru RyanAllen):

Si de cate ori pe zi il foloseai (si nu te minti singur), tu crezi ca producatorii de sapun sunt chiar toti nebuni, uite o descriere o sapunului : http://uleimaslineextravirgin.ro/produse/sapun-cu-ulei-de-masline/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ironwin):

Ai lista de ingrediente? laughing
Eu le-am trimis mail si le-am cerut sa ma ajute cu lista de ingrediente si pH-ul acelui sapun, dar am mentionat si ca am dermatita de contact. ( ca nah, stiu ce sceptica e lumea cand e intrebata ce ingrediente foloseste si am zis sa par client ) S-au facut ca ploua si mi-au raspuns asa : " Nu cred ca este o problema din contra uleiul de masline are foarte multe benefici o zi frumoasa va doresc " ( in dermatita de contact sapunul este interzis, dar ce sa zici ca sa vinzi un produs laughing )

| Ironwin a răspuns (pentru anonim_4396):

Este clar ca aici este un caz mai aparte si da, in aceste cazuri se trece la alt nivel. Eu am dat sfatul cu sapunul care face "minuni" pentru ca am vazut si stiu multi adoloscenti care neglijeaza spalatul pe fata si pe urma se mira ca au "cosuri". In cele mai multe cazuri o curatare a fetei de trei ori pe zi face minuni la varsta lor. Sa ai o zi luminoasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ironwin):

Ah, de aceea ai adaugat si paranteza cu "si nu te mintii singura "hee hee, iti inteleg punctul de vedere dar de regula sapunul face mai mult rau si din cauza lui se ajunge la probleme ale tenului. Exista bineinteles sapunurile syndet, cu surfactanti blanzi, fara iritanti si cu pH optim pentru ten, dar nu vad de ce ai da o poala de bani pe ele cand se gasesc geluri de curatare care fac acelasi lucru ( si chiar mai bine ) Zi faină să ai și tu kiss

| pumpkinky a răspuns:

Http://thursdayplantation.ro/ Iti recomand cu mare drag!

| RyanAllen explică (pentru pumpkinky):

Chiar sunt bune produsele astea? deoarece am vazut multe postari despre si nu stiu ce sa cred.