| AvalohAlyn a întrebat:

Chiar nu exista o solutie pentru cei ce iau medicamente psihotrope sa aiba mai multa energie si sa se simta mai bine d.p.d.v al puterii de concentrare si memorare fara sa renunte la tratamentul psihotrop?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Citeste aici, explica despre fiecare in parte https://www.reginamaria.ro/......sihotrope. Sfatul meu este sa nu iei astfel de medicamente niciodata. Din cate stiu si anumite antidepresive intra aici (daca nu mai toate), cand nu ai ce face ca ai o afectiune asta e, dar multi iau asa aiurea...atunci e rau de doua ori.

| Catrice a răspuns:

Acelea sunt efecte secundare ale medicamentelor care acționează asupra întregului organism.
Doar dacă medicul reduce doza sau renunți la tratament poți fi mai energic.

| Donsavas a răspuns:

NU se poate! Sunt sedative. Tu le iei pentru TOC. Ce ai vrea sa ti se dea? Energizante? Sa te repeți,sa te balbai,sa devii agresiv? Ti se dau sedative pentru a te invata sa te controlezi, ele nu te pot controla dacă nu vrei.
Antipsihoticele si medicamentele serotoninergice SCAD puterea de concentrare si implicit de memorare, pentru a diminua obsesia, a reduce fixurile si bineinteles, pentru a nu mai fi atent la detalii. Asta face toc ul din tine iar fără psihotrope e mai greu de luptat cu problema asta.

| oz_1736 a răspuns:

Rolul lor chiar este sa-ti scada din energie, sa fii mai molesit, sau iti controleaza emotiile ca sa nu mai fii cu gandul la raul pe care ti-l poti face singur. Te mentine leguma.

| Donsavas a răspuns (pentru oz_1736):

Oricât i ai explica, din cate vad, nu conștientizează efectul pastilelor. Se tot repeta cu intrebarea asta.

| Yes a răspuns:

Dacă ai sa renunți la tratament, este foarte posibil ca boala sa îți revină și când vei vrea sa reiei tratamentul, pastilele sa nu mai funcționeze din cauza ca le-ai întrerupt. Gândește-te dacă preferi oboseala sau simptomele bolii pentru care iei medicamentele.