| Mario1994 a întrebat:

Cine a invins sasaiala? Eu incerc sa nu mai fiu sasaita, sa nu vorbesc gresit. Cum sa fac asta? Cine a invins sasaiala? Eu incerc sa nu mai fiu sasaita, sa nu vorbesc gresit. Cum sa fac asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cel mai grav pentru o fata ar fi sa aiba vocea mult prea groasa, masculina.
Orice alt "defect vocal" e trecut destul de usor cu vederea, si unora chiar le place, da un aer mai aparte.

Rautatea celor din jur e infinita, cine e prost crescut, mereu va gasi ceva sa se lege de tine, cu sau fara vreun motiv intemeiat.
Am cunoscut candva o fata pe un grup online, cu numele de familie Pusca. Intai au trimis-o in trecut glumetii de pe acel site, cu apelative precum: Flintutza, Harbaleta, iar de aici pana la Puscoci, si Carabina nu a mai fost mult.
Stii, totul e sa nu-ti pese cand cineva te ataca!
Cine te place, te place oricum, iar cine nu, poti sa te dai si peste cap, ca nu vei schimba nimic!

| Victoria18 a răspuns:

Asa e vocea ta, nu ai ce face! Doar o operatie poate ajuta, desi nu cred ca te-ai risca sa iti distrugi vocea de tot cu asa ceva(e posibil si varianta asta) plus ca e foarte scumpa.

| Mario1994 explică (pentru Victoria18):

Adica am avut probleme cu vorbitul din cauza hipoacuziei de mica. Nu e nevoie de operatie pentru ca nu exista pentru asa ceva.

| Doarof3 a răspuns:

Nu stricați sâsâiala.Pentru mine un băiat dacă e sâsâit e super drăguț și sunt de părere ca și unor băieți li se pare atrăgător sâsâitul.Fii tu însăți

| salutsuntStefan a răspuns (pentru Doarof3):

Pai ea vrea sa invinga sasaiala nu sa o pastreze

| anonimg a răspuns (pentru Doarof3):

Eu sunt baiat si sunt placut surprins cand aud mai ales o fata vorbind sasait. Cateodata si defectele pot fi atractive.

Hotaran_Adriana_1993, daca tot vrei sa scapi de defectul acesta, pe langa exercitiile de dictie recomandate, te sfatuiesc ca sa aduci problema aceasta inaintea lui Dumnezeu in rugaciune, in cuvintele tale.

| Mario1994 explică (pentru Doarof3):

Dar rade lumea de noi sasaiti, pentru ca vorbim gresit. Nu imi iese s, cand zic stau, imi iese ștau.

| LilPeep a răspuns:

Embrace it that's you gonna overcome it, eu sunt rarait, cand eram mic eram deranjat de treaba asta dar cu timpul mi-am acceptat accentul francez.

| MariusXP a răspuns:

Salutare! Totul ține de tine și de creierul tău care și-a infuzat cum că nu poți vorbi clar sau coincis, etc... Ca să reușești să treci peste limita sâsâielii trebuie să găsești punctele slabe și să le învingi. Să încerci să fi atent și cu băgare de seamă la fiecare cuvânt. Totul ține și de poziția dinților, a articulaței și a limbii...

| Mario1994 explică (pentru MariusXP):

Asta e problema. Nu pot sa pronunt s, doar ș. Mi se pare cea mai grea litera s. Nu stiu ce sa fac ca sa nu mai vorbesc gresit cu s. Daca zic stau, zic tau sau ștau cu ș.

| salutsuntStefan a răspuns:

Pai poti face exercitii de dictie cu S si sa asculti exercitii de dictie si sa repeti cuvintele (nu stiu ceva propozitie)pana ce iti iese...dar poti fi sasaita si din cauza unor probleme dentare(adica sa ai strunga sau ceva dinti asezati strambi sau gauri prin dinti)

| Mario1994 explică (pentru salutsuntStefan):

Degeaba sa incerc, am avut probleme cu vorbitul de mica, din cauza hipoacuziei.

| Mario1994 explică (pentru salutsuntStefan):

Este un site ceva? happy