| Mario1994 a întrebat:

Cum ati invins sasaiala? Cum ati reusit?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la logoped.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce să o învingi? Ești specială fiind așa! Bff a mea e sâsâită și e simpatică. Mai cunosc așa un băiat și mi se pare adorabil! Acceptă-te așa cum ești! Eu uneori am probleme cu R-ul. Nu sunt rârâită dar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logoped

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

Ce faceai la logoped?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Nu am fost, dar cred ca este in masura sa te ajute, doar e un specialist in domeniul asta.

| DOOOPX a răspuns:

De natura pshihologica, poate ai vreun complex sau esti timida.In cazul asta va trebui sa treci peste complexe si sa fii impacata cu tine, apoi iti va trece.
2. poate ai avut o trauma si din cauza asta sa fii sasaita.(eu eram balbaita o perioada din cauza faptului ca s-au luat niste persoane de mine si m-am speriat foarte tare, dar mi-a trecut dupa ce am capatat incredere in mine)Vei scapa doar dupa ce iti va trece sperietura.
3. poate fi din cauza stomatologica si vei rezolva problema doar daca te duci la un dentist si sa-ti puna un aparat dentar sau sa aplice un tratament(el stie mai bine)
4. poate fi mostenire genetica(in cazul in care ai pe cineva in familie sasait)si atunci nu prea ai ce-i face decat sa ai foarte mult control de sine.

| Mario1994 explică (pentru DOOOPX):

Eu am avut probleme mici cu vorbitul din cauza bolii otita netratata si am ajuns sa port aparate auditive la 7 ani.

| Logann a răspuns:

Am plecat din Ardeal.