| alexsz a întrebat:

Cine imi poate spune daca este normal sa ti se umfle ganglioni si sa te doara rau atunci cand faci varicela/varsat de vant?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 23partyboy a răspuns:

Da stii sigur ca ai varicela? este normal sa ai ganglioni mariti depinde cat de mariti si ce simptome mai acompaniaza stadiul evolutiv al bolii, de obicei ganglionii mariti sunt in aproape toate bolile copilariei si in cel mult 2 saptamani iti trec, mai poti avea febra moderata matinala si nocturna, cefalee, dureri articulare, astenie, stare generala alterata, inapetenta, insomnii, etc...ai rabdare, oricum un consult din partea unui medic specialist ar fi bine venita mai ales daca sunt mult mariti(iti face o ecografie pentru a sti exact dimensiunea lor si pentru monitorizare si evolutie)...

| alexsz explică (pentru 23partyboy):

Iti multumesc mult ca ai raspunshappy
Da, stiu sigur ca am varicela deoarece sunt plin de bube rosii umplute cu un lichid transparent si am mai toate simptomele enumerate de tine mai sus...+ ca e epidemie la mine in oras de asa ceva...
Eu m-am alarmat asa pentru ca nu am mai avut vreo boala a copilariei si cand am pus mana sub ureche si am vazut ca sunt trei ganglioni in sir si ca ma dor tare iar durerea e si putin spre masea... am crezut ca e ceva foarte grav..in fine am sa astept vreo 2 zile sa se mai usuce bubitele si am sa merg la un control.
AA si as mai avea 2 intrebiri la care as fi mega recunoscator daca ai raspunde big grin :
1.Pana cand nu ai voie sa faci dus sau sa te speli pe cap in caz de varicela?
2. Imi poti spune un regim adica ce ai voie sa mananci atunci cand ai varicela?
Inca odata iti multumesc foarte mult ca mi-ai raspuns la mesajbig grin

| 23partyboy a răspuns (pentru alexsz):

Poti face dus sau sa te speli atunci cand se formeaza crustele, asta e aprox la o saptamana de la aparitia veziculelor, daca iti inmoi veziculele acum ti se vor sparge si vei ramane cu cicatrici, asa ca va trebui sa astepti
exista cateva indicatii orientative, repaus la pat, un loc cald, preferabil sa il aerisesti, in aceasta perioada imuninatea ta luptand cu boala slabeste, asa ca, consuma fructe legume, poti folosi suplimente cu vitamine, monitorizea ti starea de sanatate, in cazuri in care ai febra ft mare, persistenta adreseaza te la doctor, sanatate

| alexsz explică (pentru 23partyboy):

Ok. Iti multumesc foarte mult ca ai raspuns la intrebarile mele happy
Sanatate si tie!

4 răspunsuri:
| alexsz explică:

Dau funda!
Va rog astept un raspuns urgent!