| Gamers a întrebat:

Cine ma poate ajuta si pe mine cu un sfat? Azi de dimineata m-am sculat din somn cu o mare GREATA si stare de voma. Ce sa fac?
Normal cand imi era greata mancam o lamaie si scapam imediat dar acum nu dispun de una.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ia o tableta de No-spa sau un Triferment.Fa-ti un ceai de Chimen sau Anason, Menta, Musetel, Sunatoare( daca ai prin casa) si nu manca nimic pana nu-ti trece greata.

| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

-poti sa mrosi de cateva ori otetul, sa respiri deasupra lui, si ar reui sa iti treaca.
-ai mancat ceva care nu ti'a prins bine, pentru ca organismul tau nu suporta aceasta, sau doar pentru ca atunci nu a mers ok
-cu o lamaie, poate daca' mai incerci
5pasi:
Pasul 1. In conditiile in care suferi de greata si varsaturi este indicat sa ai o alimentatie usoara (supa, legume, orez alb, in niciun caz grasimi si dulciuri) si chiar sa urmezi o dieta timp de doua-trei zile. Trebuie sa te hidratezi cat mai mult cu apa, sucuri de fructe, ceaiuri de plante etc.

Un ceai eficient in tratarea starii de rau este ceaiul din fructe de marar: infuzia se face din 30 -40 g fructe uscate de marar care se pun intr-un litru de apa clocotita. Se lasa vasul acoperit timp de cateva minute, pentru infuzare, apoi se strecoara. Se consuma, zilnic, pana cand simti ca starea de rau a trecut. Fructele se recolteaza cand mararul este aproape uscat.
Pasul 2. Incearca sa dormi. Odihna este foarte importanta in cazul unui organism solicitat si epuizat. Pentru a-ti reface rezervele de energie si implicit pentru a scapa de starea de rau este bine sa dormi cateva ore intr-o camera racoroasa, bine aerisita.

Pasul 3. Daca urmezi un tratament medicamentos, acesta trebuie intrerupt temporar pentru ca este posibil ca stomacul sa fie iritat si sa provoace starile de greata sau varsaturile. In urma unui set de analize, medicul iti va spune cum trebuie sa procedezi.

Pasul 4. Varsaturile duc adesea la aparitia deshidratarii, de aceea este recomandat sa iei saruri de rehidratare orala, mai ales daca suferi si de diaree.

Pasul 5. Daca esti insarcinata trebuie sa ai o digestie cat mai usoara. Astfel, trebuie sa eviti grasimile, sa bei cat mai multe lichide si sa mananci putin, din doua in doua ore

| problematic a răspuns:

Daca esti fata, poate esti gravida laughing

serios acum. cred ca ai mancat ceva ce nu ti-a priit.

| Gamers explică:

Nu sunt fata si te asigur ca nici gravid sau gravida nu sunt depind cum vrei so ei.Si da cred ca am mancat ceva care nu mi-a priit.Dar am rezolvat problema cu o lamaie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananca ceva murat, sau ia o gura de palincawinking