| Dragon01 a întrebat:

Cine stie cum pot scapa rapid de un herpes? Dau fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BebeStrumf a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/......pesul_1354 aici da de herpes

8 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Aciclovir pastile 1g/zi. Eficienta e cu atat mai mare cu cat se incepe tratamentul mai devreme. Poti incerca si unguent cu aciclovir dar eficienta depinde de cand a aparut herpesul.

| elenyss a răspuns:

Aciclovir unguent ca tratament local. Iti recomand sa faci si un tratament cu aciclovir pastile (7 zile) reduce frecventa aparitiei herpesului si niste imunostimulatoare. Du-te la piata la florarie si cumpara aloe vera, tai frunza pe jumatate si o tii acolo cat poti de mult, calmeaza aproape instantaneu durerile si arsurile, dar urmeaza totusi un tratament medicamentos, herpesul apare des cand ai imunitatea scazuta.

| ydal a răspuns:

Tamponarea cu tinctura de propolis a zonei cu herpes duce in scurt timp la formarea unui strat de protectie, care permite inceperea procesului de vindecare.

Propolisul are in compozitia sa siliciu, magneziu, aminoacizi si cobalt, dar si substante antibiotice care ii confera proprietati cicatrizante si antiinfectioase.

De asemenea, propolisul are efect antiviral, lucru ce impiedica raspandirea virusului.

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Ehm... il faci sa dispara dar de scapat de el nu scapi ever! laughing

| aurasauras a răspuns:

Aciclovir

| DeeDee007 a răspuns:

Crema Aciclovir