| BrunetaMary a întrebat:

Cine stie la cat timp dupa pierderea unei sarcini (4-5 saptamani) pot sa incerc din nou sa raman insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Nu,nu poti ramane si duce o sarcina la capăt fără să fi supravegheată de ginecolog. Depinde de organism si de fat.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ginecologul.
Teoretic, poti ramane insarcinata chiar cu 2 saptamani inaintea primei urmatoare menstruatii.
Practic, daca nu doresti complicatii, trebuie sa astepti minim 3 luni, dupa care sa faci un control strict (ginecologic + analizele necesare).

| romeo78 a răspuns:

La această întrebare în primul rând răspunde medicul ginecolog care a constatat avortul spontan și, presupun, că a făcut teste, analize medicale pentru a cunoaște cauza avortului spontan!
După ce cunoașteți și eliminați cauza avortului spontan, cu ocazia primei perioade fertile puteți încerca din nou!
Dar, numai după ce vă consultați cu medicul ginecolog!
Sănătate!