| MaTrIx8378 a întrebat:

Click! Am mare nevoie de ajutorul vostrul, nu stiu cum sa dau jos grasimea de pe burta, acum 2 luni eram plat asa. si de cand m-am apucat sa mananc mai bine si sa iau serios mass ( suplimente ) am inceput sa depun si grasime in zona abdominala, faza nasoala era ca eu luam cam de 2 ori acest supliment si odata il luam seara si mai mancam si inca o portie de macaroane (un exemplu) la ora 10-11. si ma gandesc ca d-aia poate am depus grasime la burta. ce sa fac? in afara ca fac exercitii pentru spate/piept/biceps/triceps. mai fac uneori si abdomene. acum mananc mai ok. iau decat proteinele de la ON 100% whey gold si creatina inainte de antrenament, si am incetat sa mai mananc dupa ora 18:00 / 19:00 dar mi se face o pofta asa sa mananc orice, ce trebuie sa mananc seara si ce nu am voie? ( si in general ). si cele mai bune metode de a da grasimea jos care sunt? scopul meu asta e, si in acelasi timp sa cresc si in masa musculara dar fara grasime.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

1. Nu mai lua serioss mass seara... CARE e logica sa iei carbohidrati seara?

Seara iei proteina cu absorbtie lenta ( gen milk & egg ) sau nimic.

Seriouss mass iei dimineata, dupa antrenament SAU cand urmeaza o perioada lunga ( 4-5 ore ) in care nu mannaci nimic

2. Seara incearca sa ai proteina ( nu macaroane ).

Seara poti manca peste/friptura spre exemplu, fara garnitura ( sau cu cruditati, legume pe gratar, ceva cu putin carbo spre deloc ).

| MaTrIx8378 explică (pentru Cosmin86):

N-am mai luat pentru ca mi sau terminat, mi-am cumparat on 100% whey gold si am inceput sa le iau de 2 ori in zilele cu antrenament si o singura data in zilele fara antr, mda. chiar nu stiam ca nu e bine sa le iau seara, dar asa scria pe megaproteine. ca mod de administrare, mersi mult de sfat, dar ai putea sa-mi dai un sfat cum as putea scapa de ' burta'? am inceput sa fac abdomene, sa alerg 20 de min la cateva zile. chiar nu stiu ce sa fac, pentru ca nu vreau sa dau jos masa musculara. doar grasimea de pe burta

| Cosmin86 a răspuns (pentru MaTrIx8378):

Abdomenele nu te ajuta sa scapi de burta, alergatul da. Ai putea sa alergi si mai mult de 20 de minute.

Cati carbohidrati mananci pe zi? ( orientativ, de cate ori si ce cantitati )

| MaTrIx8378 explică (pentru Cosmin86):

Inainte sa ma opresc sa mai mananc asa multi carbohidrati, in afara ca luam 2 portii de serious mass ( una fiind seara ), mai mancam dupa masa o portie de orez, spaghete seara... acum am inceput sa incetez sa mai mananc carbohidrati si daca e sa mai mananc, doar foarte putin, nu cred ca procedez bine dar am impresia ca daca mai mananc. nu o sa mai dau jos burta mai niciodata laughing

| MaTrIx8378 explică (pentru Cosmin86):

Inca o intrebare am, in care n-am gasit pe net mai niciun raspuns concret, daca alerg pot da jos burta bun asa, dar pierd si din masa musculara?

| Cosmin86 a răspuns (pentru MaTrIx8378):

Mereu cand slabesti pierzi si din masa musculara, indiferent daca alergi sau nu.

Ideea e sa pierzi cat mai putin din muschi ( mancand multe proteine, luand suplimente, etc. ).

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tine poftele sub control, manaca regulat 3 mese pe zi, sanatos si fa exercitiu zilnic, doar asa poti scapa de grasimea depusa pe corp.

| AnOnImuSS1 a răspuns:

happy nu este nevoie de Suplimente happy Proteinele le obtii din mesele regulate ale zilei, Fa-ti un program si respectal, eu ma puneam seara la 19 pana la 21 si faceam abdomene, flotari si mai trageam de gantere. aveam o sticla de 1 litru de cacao cu lapte pentru energie happy in 2 luni am dat jos colaceii happy si tot asa fac. sper ca pana in Vara sau Toamna sa fac si niste patratele happy, in principiu fa-ti un program si respectal, si incearca sa lasi suplimentele ca nu pre is bunewinking bft!

| MaTrIx8378 explică (pentru AnOnImuSS1):

Stii macar ce sunt suplimentele? nu le confunda cu steroizii

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnOnImuSS1):

Si vrei sa urmeze antrenamentul tau de copil mic? Apuca-te de sah