| anonim_4396 a întrebat:

Consumarea unei doze de RedBull pe zi dauneaza sanatatii? O doza are 32mg de cofeina la 100ml. O ceasca de cafea cat are?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Un studiu recent, a aratat insa consecintele negative pe care Red Bull le are asupra celor care-l consuma.
O echipa de medici si specialisti din Australia, Canberra, au dat publicitatii rezultatul studiului efectuat timp de 3 luni. Acestia au concluzionat prin faptul ca Red Bull potae dauna sanatatii foarte grav in unele cazuri, prin aparitia infarctului. Si asta prin consumul unei singure doze de 250 de ml. Unul din specialisti explica, ca la o ora dupa consumarea unei doze normale de Red Bull, sangele celui care o consuma, devine mult mai gros, ceea ce in timp poate duce la diverse boli de inima.
Pozitia oficialilor din Austria, producatorii bauturii energizante, nu a fost deloc suprinzatoare, declarand ca efectele sunt aceleasi ca a unei cafele normale, incriminand pe cei care au efectuat studiul.
O ceasca de cafea la ibric contine intre 60-120 mg cofeina, depinzand cat de concentrata este!

| ellutza a răspuns:

Am prieteni in irlanda care beau 500 mersi redbull pe zi si seara il mai amesteca si cu vodka laughing deocamdata nu are nici unu nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca una pe saptamana este de ajuns, beau si eu dar mai rar, am senzatia ca sfarai dupa el.