| Andrei200300 a întrebat:

Cred că am anxietate,de multe ori mă gândesc doar la lucruri rele și simt așa uneori că tremur și mă simt nașpa,dar nu tremur dar parca nu mă pot mișca mereu cum trebuie,am făcut analize și au ieșit bune, dar am o frica în mine de ceva timp, ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anxietatea persista fiindcă ești tu interesat de ea, gândește-te la lucruri frumoase, pozitive, găsește-ți o ocupație, hobby, pasiune de care sa te ții sa fie ca un stil de viața, fa sport și gândește-te in alte direcții pozitive, mereu pozitive.

| Kiran a răspuns:

Sa te adaptezi, gandesti bine si nu ai tu o problema, uita-te in jur, ti se pare ca "totul e mov"? Mereu va exista pe zi cel putin un dialog cu cineva care va intelege gresit (in sens rau) intentiile tale, chiar daca nici macar nu ai acordat atentie. Referitor la miscat, cred ca si eu am uneori "problema" asta, dar nu prea imi pasa, de ce sa devii un robot cautand "petice" sa inchizi problemele astea inloc sa le controlezi si sa faca parte din tine, daca Hitler / Caesar ar fi fost anxiosi, probabil nu ar fi avut finalul acesta fiind mereu in alerta si neincrezatori in propriile forte. (am dat exemplul asta sperand sa intelegi ca e esential sa te temi si mereu sa fii in defensiva, te salveaza de la multe belele)

| cehos69 a răspuns:

Vezi sa n-ai vreo problema neurologica, mai degraba cred ca este cazul sa consultinun neuropsihiatru.

| Andrei200300 explică (pentru cehos69):

Nu am, am fost la controale și la analize, mă gândesc să mă duc la psihiatru, dar nu e cazul inca