| elenalore100 a întrebat:

Cum le pot spune părinților sa ma ducă la dentist? Am o carie grava care cred ca ar trebui sa-mi scoată măseaua. Părinții mei nu știu de aceasta carie. Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Le spui pur si simplu ca trebuie sa mergi la dentist.
Este asa de greu?
Te-ai nascut ieri?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa vorbesti cu parintii tai, cat mai urgent, ca numai de aoclo vin banii si ajutorul.

| dullcat a răspuns:

Daca nu ai inca dureri de moarte, cel mai probabil nu va trebui sa ti-o scoata.Dar tu le poti spune parintilor ca te doare pentru a accepta sa te te duca la dentist.Sincer, suna ca si cum ei se comporta destul de inconstient.Nu e de joaca cu dantura.Sau vorbeste cu unul din bunici sa te insoteasca? Presupun ca esti eleva, deci sa stii ca poti beneficia de tratament fara sa platesti.

| Sofer a răspuns:

Ce vârstă ai?

| Yuoia a răspuns:

De ce nu stiu parintii tai de carie? Trebuia sa le spui de cand abia aparuse.
Caria se poate trata. Extractia e abia cand nu se mai poate face nimic.
Le spui parintilor ca vrei sa-ti salvezi maseaua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune direct! Dantura este ft importanta si cu cat amani mai mult cu atat o sa fie mai rau. Spune-i lu maica-ta sa te duca la dentist.

| liliana77any a răspuns:

Le spui direct, nu au de ce sa nu te inteleaga.
Draga mami si tati, cand aveti putin timp liber haide-ti sa mergem la stomatolog deoarece am o carie dureroasa.
Va iubesc!
Va multumesc!

| pufulescu0o a răspuns:

Spune-le ca ai dureri mari, ca nu poti manca, nu poti dormi bine. Spune-le adevarul! Eu nu prea inteleg intrebarile de genul asta.
De ce ti-e greu sa le spui asa ceva? Daca e problema de bani atunci ei trebuie sa stranga cureaua si sa plateasca, au facut un copil si trebuie sa se ocupe de el.

Răspuns utilizator avertizat
| Jessica1235 a răspuns:

Te duci la părinți tăi și le spui că ai o carie și vrei să mergi la dentist, după ce-ți faci caria îl rogi pe stomatolog să verifice dacă mai ai alta de care tu să nu ști.

| alisa201921 a răspuns:

Pai asta nu este vreo dependenta sau vreo prostie pe care ai făcut-o. Este sănătatea ta, nu mai amâna și du-te la dentist. Dacă lași ajungi rău. Dinții nu se vindeca singuri

| Oceaniaaa a răspuns:

Le arati caria.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Oceaniaaa):

Nu cred ca se astepta la raspunsul asta laughing