| Elena1234456 a întrebat:

Cred ca am o problema in legatura cu alimentatia sanatoasa.Nu pot sa respect mesele principalea ale zilei si nici orele la care trebuie ele servite. Dimineata nu prea mananc (ma trezesc la 7), mananc pe la 10, 15, 17 si 20 gustari sau doar un fel de mancare. Este bine? Credeti ca imi este afectata sanatatea? Voi puteti respecta orele si mesele principale ale zilei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| asya a răspuns:

Cea mai importanta masa dintr-o zi e cea de dimineata! Asa ca fa un sacrificiu si trezeste-te cu 15 minute mai repede ca sa poti manca ceva! Crenvusti, lapte cu cereale, paine cu dulceata si ceai, paine cu ou, orice...Doar sa mananci! Apoi pune-ti un sandwichi la scoala si mananca-l intr-o pauza! Pe parcurs iti devine obicei si vei intra intr-un ritm normal! Apoi cand ajungi acasa mananca ceva mai consistent(de preferinta supa, ciorba), apoi seara ceva mai usor! E important ca tu sa-ti impui acest lucru! Eu respect mesele de zi, dar asta e clar ca nu prea mananc chipsuri intre ele, foarte rar, pentru ca iti fura pofta de mancare!

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

In general nu, dar cina ma straduiesc din rasputeri sa nu o iau dupa ora18-19! Daca se mai inampla cateodata, am mustrari de constiinta!

| gabriela a răspuns:

Daca mesele... gustarile de la 10, 15, 17, 20 cuprind iaurt, fructe, sucuri naturale, salate si gratare de piept de pui, branza, cascaval...merge! Asa nu ai nevoie de mese principale, nici de ore fixe. Succes!

| zhady a răspuns:

Atata timp cat alimentatia ta este constituita din pseudoalimente indiferent ca respecti orele la care mananci, pe termen lung sanatatea iti este macinata usor dar sigur.

| thealchemist a răspuns:

Nu prea. cred ca este caracteristic societatii moderne sa nu ai efectiv ore de masa. pe termen lung iti va fi afectata sanatatea, asta e sigur, dar pe de alta parte ce poti sa faci? astea sunt conditiile. daca vrei sa te muti la tara, sa ai 3 mese sanatoase, care sa fie punctele de reper ale unei zile grele de lucru de 16 ore, poti sa faci si asta, dar la oras o sa maninci cind ai timp, ce gasesti prin preajma, pizza sau un hotdog. asta e.