| caidees a întrebat:

Cred ca am o tulburare sau ceva în ceea ce constă gândire. Gândesc foarte mult în fiecare zi, din câte am observat trăiesc mult în gândurile mele, dar problema e că 70% sunt negative. Nu știu ce ar trebui sa fac sa opresc aceste gânduri, așa sunt de cand ma știu, un om foarte supărăcios, ma supăr din orice lucru mărunt și ma gândesc la el toată ziua, ca un lucru grav. Îmi tulbura liniștea. Pare ca ar exista un remediu simplu atunci când citești prima oara, și anume "nu mai gandi asa mult". Am încercat de foarte multe ori sa fac lucru asta, dar gândurile sunt mai puternice decât mine.
M am gândit ca asta e felul meu, un om foarte supărăcios, care se supăra din orice, pentru ca am și un orgoliu foarte mare.
Dar nu pot trai asa, câteodată ma gândesc și sa-mi iau viata. Durerea psihica e cea mai periculoasa.
A trecut cineva prin asa ceva și a reușit sa i dea de cap acestei gandiri negative?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gandirea multilaterala derajanta este din cauza ca, creierul tau "cere" sa fie ocupat cu probleme care cer deductie logica, DAR tu nu ii dai asemenea lucruri de facut.

Solutia e relativ simpla: gaseste-ti ceva ocupaie suplimentara care-ti place (hobby)!
In acel moment, creierul primeste de lucru, iar "gandurile negre" sunt inlocuite cu probleme-probleme, ce trebuiesc studiate, gandite, incercate!
Pe scurt: sa-ti gasesti o ocupatie placuta, cu care sa te dezvolti (mental)!

| sierra1 a răspuns:

"Gândesc foarte mult în fiecare zi...problema e că 70% sunt negative...A trecut cineva prin asa ceva"

era unul (cel din stânga) dar uite și tu ce-a pățit:

http://www.istorie-pe-scurt.ro/......00x225.jpg

| caidees explică (pentru sierra1):

Siera o cheama pe cateaua mea. Ce coincidenta

| sierra1 a răspuns (pentru caidees):

"caidees: Cred ca am o tulburare... Gândesc foarte mult în fiecare zi"

Așa cum spui, ai o tulburare și d-aia mă confunzi cu mă-ta! RemarCĂ Cratima

| caidees explică (pentru sierra1):

Cred ca trăiești pe internet. In realitate cred ca esti o pisicuta plapanda

| sierra1 a răspuns (pentru caidees):

Ințeleg, ai rămas cu sechele și nu știi cum să reacționezi

https://www.tpu.ro/......e-merg-la/

| dullcat a răspuns:

Cred ca toti suferim de asta din cand in cand.Pentru a sti sigur daca este o tulburare reala, este bine sa programezi un consult la un psiholog.Acestia sunt antrenati sa deduca imediat care e problema, daca e reala sau nu.Sunt acolo sa te ajute si sa te asculte obiectiv, nu sa te judece. Poate mersul la psiholog era privit cu ochi rai inainte, insa in prezent nu mai este deloc asa! Deci da-i o sansa, nu ai nimic de pierdut.

Daca stii engleza, iti recomand acest video.E foarte util.
https://www.youtube.com/watch?v=tK2LaefZcy8

| DonEnnioSalieri a răspuns:

Am trecut, trec si o sa trec, nu, pur si simplu oricat voiam candva sa schimb asta nu reuseam, am acceptat ca asa sunt si invat sa fiu ratacit pe drumul cel bun nu in ganduri amestecate

| Kaonashii a răspuns:

Overthinking. Poate avea multe cauze, dar in general depresia. Mergi la psiholog, o sa te ajute.

| MonsterBiker a răspuns:

Eu am ajutat persoane ca tine, foarte agitate, foarte problematice, agresive, plini de iluzii. Le-am dat,, iluzii" benefice, încet încetișor, pas cu pas.
Tel 0725422927
Important este să nu te consumi cu probleme nerezolvate, să câștigi randament maxim în viața ta, liniște sufletească ba chiar fericire, de ce nu?