| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca incep sa am probleme cu fierea.De anul trecut si pana acum am vomitat de 2 ori, eliminand tot ce am mancat in ziua respectiva, iar spre sfarsit lichid "verde". Cam ce ar trebui sa mananc? Dulciuri sau iaurturi simple am voie? Stiu ca nu am voie grasimi, dar as vrea un raspuns mai detaliat la intrebarea mea.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Fa-ti in primul rand o ecografie abdominala, pentru a depista daca ai malformatii ale colecistului sau chiar litiaza ( pietre la fiere). Regimul in dischinezia biliara este unul de crutare, adica eviti grasimile, prajelile, condimentele. Bea ceai de sunatoare cu o jumatate de ora inainte de masa si cand simti ca incep problemele( greturi, dureri de cap) poti sa iei o tableta de No-Spa.

Răspuns utilizator avertizat
| Candy a răspuns:

De unde vine voma?
voma este eliminarea continutului stomakului pe gura printr-o expluzie fortata obtinuta prin contrsctia muschilor abdominal

poti gasi mai multe pe :
www.jurnalul.ro/viata- sanatoasa /medicul-de-familie/de -unde- vine- starea- de -voma319154.html

| Iepurila a răspuns:

Dar la medic de ce nu mergi? Sa il intrebi pe el? El o sa iti zica mai bine.