| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca alcoolul poate sa te ajute sa treci de depresie? Sau agraveaza mai mult starea de depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, doar te ajută să fii mai bucuros atâta timp când îl consumi, dar după ce te trezești din beție tot depresie te așteaptă. Iar să consumi alcool tot timpul nu îți face bine, pe lângă că îți mai strică sănătatea mai devii și dependent.
Când vine vorba de un necaz micuț te poate face mai fericit, dar nu te ajută cu nimic atunci când e vorba de o depresie.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Te face sa nu mai judeci, si iti da falsa impresie de euforie pe moment. Este ceva similar cu efectele apei sfintite (agheasma), care daca este folosita nici nu ajuta nici nu strica laughing

| T0T a răspuns:

Te ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de cauza depresiei. Daca esti trist din cauza unui lucru peste care trebuie sa treci (sa zicem ca te desparti de cineva), te poate ajuta oarecum, deoarece treci mai repede prin prima zi care e cea mi grea. Daca e o depresie mai serioasa care necisita rezolvarea unei probleme(te gandesti la sensul vietii, singuratate, chestii din astea) nu cred ca te poate ajuta, doar iti amani problemele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe mine nu m-a ajutat.Depinde.