| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca bauturile energizante contin cu adevarat vitamine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Eduard619 a răspuns:

Sunt doar minciuni contin o gramada de zahar si toate prostiile... faza cu vitaminele sunt doar pentru a vine produsul.Singura bautura energizanta pe care eu o folosesc este sucul natural.

| Xpressurself a răspuns:

Fructele contin vitamine. tu vorbesti de rahaturi sintetice. sunt agitatoare, contin multa cofeina ca sa vrezi ca-ti dau energie. insa te agita. este un produs pe baza de chimicale. uita-te la lista de substante din care sunt facute. te si doare capul cand le citesi. dar boii se mandresc ca beau un pisat dintr-o cana pe care scie aur.

| spiridus25 a răspuns:

Energizantele contin de 3-5 ori cantitatea de cofeina din sucurile obisnuite. De asemenea, ele au in compozitie si stimulenti din plante care nu sunt supuse unui proces de control.

Amestecurile de taurina, guarana, creatina si vitamina B pot duce si ele la efecte neplacute. De multe ori, ingredientele nu sunt trecute pe eticheta produsului.
Consumate regulat, bauturile energizante pot provoca diverse probleme de sanatate: diabet, boli de inima si de ficat, insomnii, nervozitate, anxietate, atac de panica si chiar depresie.
Taurina, unul din ingredientele care se gasesc in bauturile energizante, este produsa si de corpul uman, dar, in situatii speciale, stres ori efort fizic si intelectual indelungat, organismul elimina, prin urina, o mare cantitate de taurina. Taurina regleaza temperatura atunci cand este prea cald sau prea frig, reduce stresul, creste performanta, ajuta la detoxifierea organismului.

| Xpressurself a răspuns (pentru spiridus25):

Foarte adevarat, nu are rost sa mi repet si eu.

| Zazy a răspuns:

Energizantele nu conţin vitamine! Cine te-a minţit în halul ăsta? laughing Energizantele conţin cofeină!

| toleagiulia a răspuns:

Nu cred. pentru ca in primul rand contine foarte multa cofeina, iar cofeina si vitaminele este clar ca nu pot sta impreuna, cofeina o distruge!

| Ghknn a răspuns:

Nu.

| CLU a răspuns:

Nu