| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca unele ceaiuri contin vitamine? Care sunt acelea?

3 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Da, vitamina C
stiu ca ceaiul de macese, pedicuta, urzica (fier), ceaiul de ceapa (zinc)
Ceaiul verde este bogat în vitamine (B1, B2, B3, C, E, K) si în minerale (fluor care protejeaza smaltul dintilor, zinc si potasiu), dar mai are si proprietati antioxidante.
Papadia bogata in vitamina A, calciu si fier, radacina si frunzele de papadie pot reduce edemele usoare si hranesc ficatul.
Musetelul bogat in calciu si magneziu, combate insomnia si inflamarea incheieturilor.
Macesele foarte buna sursa de vitamina C si ajuta la stimularea sistemului imunitar.
Lucerna - trifoi are vitaminele A, D, E si K; deosebit de buna in ultima perioada a sarcinii pentru a stimula vitamina K, ce ajuta la prevenirea hemoragiei postpartum.
Cozi de macris folosite la tratarea anemiei la femeile insarcinate datorita nivelului sau ridicat de fier. Contine si vitaminele A si C si calciu.

| dulshe a răspuns:

Da, numai ca nu-mi mai aduc aminte care.

| andexcelent a răspuns:

Mai toate contin vitamine. dar in mod deosebit alea naturiste.