| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca imi trebuie psiholog? Vreau sa spun ca am 14 ani si nu stiu... dar mai tot timpul par speriat de bombe chiar daca eu nu sunt sau de multe rori sunt dar asa fara motiv devin incordat...sau parca ma nelinisteste ceva desi nu am ce patilaughing. Adica chiar nu stiu cum sa imi explic problema tot ce pot spune e ca mai mereu mere par speriat de bombe si sunt asa din clasa 5.Toata lumea se uita la mine si am intreaba ce am dc sunt asa speriat si cand merg pe strada toti se uita la mine ca la un nebun nici preteni nu am multi din cauza asta si sunt lua si la misto nu stiu cum sa scap de chestia asta stiu pana acum nu ati mai auzit de chestia asta si probabil nu ati inteles mare lucru dar pentru cei care chiar intelegeti si va pasa va multumesc mult si as avea nevoie de un sfat.Si parintii miau zis sa nu imi fiu asa speriat dar nu stiu ce sa fac am inceput si eu sa cred ca am probleme cu capu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Ar trebui totuşi să mergi la psiholog dacă şi tu crezi că ai probleme cu chestia asta. Nu prea înţeleg la ce te referi prin speriat de bombe adică cum reacţionezi? Ce faci mai exact? Mergi la un psiholog deşi cred că vei reuşi să te controlezi şi singur dacă vrei asta. Baftă!

| Minks a răspuns:

Anxietate. Du-te la doctor, se trateaza.

| 123098lolol a răspuns:

Hey eddy... da-mi id tau prin mesaj. poate te pot ajuta =)
al meu este=
lor3dana@rocketmail.com

| Gabi_6377 a răspuns:

Buna Eddy.Probabil ca speriatul asta de care vorbesti nu trebuie sa fie neaparat o problema. Poate fi faptul ca ai intrat la pubertate si aceste schimbari te coplesesc putin si este normal pentru ca te dezvolti. Nu trebuie neaparat sa te duci la psiholog.Incearca sa iti gasesti linistea in activitati prin care sa-ti consumi energia, cum ar fi sa faci un sport, sau sa dansezi, si sa eviti filmele de groaza sau desene violente. Daca nu te poti linisti de unul singur, nu te speria daca te duci la psiholog. E chiar placut si vei afla multe lucruri interesante despre tine.Nu e o rusine mersul la psiholog, sa stii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intra intr-un anturaj si dati drumul oadta la viata sau du-te si fa un sport extrem

| Allexia14 a răspuns:

Stiu cum e, si eu am tot 14 ani si am patit chestia asta si am fost la un psiholog.Acolo nu am facut cine stie ce, dar m-a ajutat sa imi recapat increderea in sine.De aceea, iti recomand sa mergi la un psiholog, sau sa vorbesti cu cineva despre problemele tale, cum s-a mai spus, nu este o rusine sa mergi la psiholog.