| Diana_Dia_2000 a întrebat:

Credeti ca merele ingrasa?(am manacat 4 azi)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu merele sunt daunatoare sanatatii, ci solutiile cu care sunt stropite si tratate "sa fie frumoase si sa nu se strice"!
Eu NU mananc mere "de expozitie", doar din cele crescute natural, ne-tratate.
Merele natural, ne-tratat chimic se poate recunoaste usor: daca-l tai in doua, in jumat de ora miezul se coloreaza (se oxideaza) spre maronie. Poti manca chiar si 10 pe zi si nu vei pati nimic, in afara ca vei fi plin de vitamine, sanatoasa.

Merele tratat chimic se recunoaste la fel: daca-l tai in doua, miezul nu se coloreaza, isi pastreaza culoarea "proaspata" chiar si mai multe zile sau saptamani. Daca mananci multe din ele, poti sa ajungi in spital, cu boli grave.

La fel este si cu alte fructe sau legume: cele ne-tratate chimic se strica repede, iar cele tratate pastreaza iluzia de "prospetime", raman "frumoase" si dupa saptamani.

Daca chimicalale ajung cumulat in organismul nostru, atunci si noi ajungem sa ne imbolnavim de la ele.

| FemeiaPisică a răspuns:

Eu pot mănânca 5-6 kg de mere pe zi și nu mă îngraș(nu am norocul să fiu slabă genetic). Fructoza este recunoscută de corp și nu se depune sub formă de grăsime.

| peperonies a răspuns:

Un mar are zahar cam cat un pahar de cola. ai baut 4 pahare de cola cu vitamine adaugate. eu zic ca da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merele niciodată nu îngrașă, nu te îngrijora, dacă vrei sănătate și suplețe, mănâncă multe fructe.

| Ironwin a răspuns:

Merele au aproximativ 50 de calorii pe 100 de grame, daca merele sunt mari, 4 mere inseamna aproximativ 800-1000 de grame. Deci tu ai mancat aproximativ 450 de calorii dintr-un total aproximativ (aici trebuie sa cauti pe net de cate calorii ai tu nevoie pe zi in functie de sex, varsta si cat de activa este) de 2000 calorii necesare zilnic. In concluzie acele 4 mere nu te ingrasa daca ai grija ce mai mananci pe langa.

| peperonies a răspuns (pentru Ironwin):

E imposibil sa calculezi cate calorii arzi fara sa te internezi intr-o camera metabolica. pe ghicite poti sa fii cu 1000 + -. nu exista 2 oameni la fel.

dar daca tot trebuie sa numeri cate calorii mananci poti sa imi zici de ce nu exista animale grase sa zicem. in savana? de ce nu sunt lei grasi? crezi ca numara cate calorii de gazela mananca si stiu cand sa se opreasca?

daca mananci ce trebuie nu e nevoie sa numeri calorii.

| Ironwin a răspuns (pentru peperonies):

De acord cu tine, un calcul exact nu se poate face (nici macar intr-o camera metabolica, daca te afli acolo este clar ca nu este o activitate pe care o faci zilnic) dar unul aproximativ da. Cele aproximativ 450 de calorii din cele 4 mere nu au cum sa te ingrase, din contra daca le mananci zilnic numai pe ele o sa slabesti brusc si mult ceea ce este total neindicat.
Cat despre saracii lei ce sa mai zic happy, fug prea mult sa mai fie si grasi. Daca vrei uita-te la animalele de casa care sunt ca niste bile cu picioare happy. Orice mamifer daca mananca mai mult decat consuma se ingrasa, Ursul inainte de hibernare aproape isi dubleaza greutatea. De acord cu ultima propozitie.

| peperonies a răspuns (pentru Ironwin):

Lei daca te uiti in general stau si lenevesc. nu alearga toata ziua. gasesc un copac frumos cu umbra si stau sub el. alearga acolo cateva minute si unii doar stau si li se aduce mancarea, nici macar nu vaneaza.
animalele de casa sunt bile cu picioare pentru ca le dai sa manance ce mananci tu, nu ce au mancat dealungul evolutiei. Ai vazut lup gras in salbaticie? Nu. Crezi ca isi numara caloriile?

numaratul de calorii e inutil si irelevant.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,
Iarasi aceiasi problema! Merele contin fructoza, adica zahar natural, neprelucrat, care este mai slab. Daca ai mancat mere golden sa stii ca contin mai mult zahar. Pentru o alimentatie sanatoasa trebuie sa uiti de faptul ca alimentele ingrasa, trebuie sa te orientezi dupa calitate.

| AssoX a răspuns:

Da,au si ele un proncentaj de zahar.

| Ghostrider332 a răspuns:

Draga mea nu iti face griji!, nu te lua dupa toti prosti auzi si tu merele au zahar!
Nu iti face griji vei ramane la fel de sexy precat esti si acum!winking