| anonim_4396 a întrebat:

Noua tulpina de coronavirus este mai grava decat SARS COV 2?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E mai contagios, asta e clar. Mai grav nu sunt destule concluzii inca.

| gabicoo a răspuns:

E o nouă variantă! Nu tulpină! O nouă tulpină e cu totul altceva!

| SG1995 a răspuns:

E mai contagios, dar mai puțin mortal, totuși eventualele complicați te pot omorâ.
Pe scurt când o viroză trece de la un organism la altul, nici organismul nu adaptat să facă față viroza, nici viroza nu e adaptată să nu își ucidă gazda, în fact "scopul" unui virus e să se împrăștie nu să ucidă.
Pe scurt când trece de la un organism la altul un virus are o rată de mortalitate ridicată, totuși cu timpul se întâmplă ce se întâmplă acum cu Covid, îi scade rata de mortalitate, dar crește gradul de contagiozitate.
Well dacă virusul e mai puțin potent nu îl face mai puțin periculos, deoarece rata de contagiozitate e mai mare, persoanele vulnerabile sunt și mai vulnerabile. Chestia e că virusul va tot avea parte de mutați până ce în cele din urmă va deveni un virus similar gripei, dar poate lua câteva zeci de ani până când viroza intră în acel punct, de aia chestia cu imunitatea naturală e o prostie.

| Goete a răspuns:

De moment numarul total al mortilor in 2020 nu este mai mare decat in 2019, consultat pe pagina oficiala a deceselor in Spania si Ungaria. Daca autoritatile romanesti nu s-au decis sa modifice datele, propbabil vei gasi aceleasi date. Din moment ce numarul deceselor nu a crescut macar, sa nu spun ca nu a crescut semnificativ, nu se poate vorbi de nici o pandemie

| Zuzu1991 a răspuns:

Care?
ca sunt vreo 4-5 (engleza, braziliana, africana, etc.), unele mai agresive si mai contagioase, altele mai putin

| Apokales a răspuns:

Da. Insa nu stie nimeni cat de periculoasa este sau daca vaccinul este in continuare eficace, tot ce stim este faptul ca se transmite mult mai repede. Oricum, lucrurile merg spre bine. Nu te lua dupa media prea mult, tind sa exagereze ca oamenii sa ia masuri de preventie. Protejeaza-te in continuare si fa-ti vaccinul.

| Goete a răspuns (pentru Apokales):

Asa e, vaccinul e important. Nu se stie daca e eficient cu noua tulpina, nici nu se stie daca te protejeaza o luna sau un an si nu¡ici nu a fost bine testat, dar faceti vaccinul!
Frica e modalitatea mai eficienta de a controla masele, faceti vaccinul ca se experimenteaza pe oameni nu pe soareci

| Legion7X a răspuns:

Așa zice. Vedem pe parcurs.

| Digikey a răspuns:

A aparut Bau-Bau2.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Acum e recomandat sa porti masca si la ceafa. Asta ataca si din spate.

| Februar30 a răspuns:

Tot la sars cov 2 intra si mutatia asta. Din ce se stie pana acum, ar fi cu aprox 50% mai contagios si are o mortalitate cu aprox 30% mai mare (cel din Uk).

| Whitesnake99 a răspuns:

Da, asa s-a constatat, ca este si mai usor transmisibila si poate produce si forme mai grave ale bolii. Stay safe!

| Alex08062018 a răspuns:

Este mai contagioasă...

| Marcus99 a răspuns:

Este mai contagioasa

| Andrei226035 a răspuns:

Da