| AnonimMareMareMare a întrebat:

Credeti ca pandemia de covid-19 va extermina Europa? Romania? Sau un numar semnificativ din populatia lumii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tu și mass-media ce mai credeți asta. De fapt greșesc, nici măcar ei nu cred asta.

| Simpatic a răspuns:

Posibil

| Donsavas a răspuns:

Este exagerat. Sunt mai multe vindecări decât decese. Si raportat la cati oameni au acest virus, cam jumătate s au vindecat, chiar dacă nu este cunoscut leacul care sa vindece. Corpul se protejează singur. Oamenii mai sensibili se îmbolnăvesc mai usor de orice. Sunt viruși sau baterii mai periculoase ca acesta, chiar dacă au leac.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Fix o gripă o să curețe Europa.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

De cei aproape 70000 de mii de oameni vindecati nu vorbeste nimeni?

| danutzu96 a răspuns:

Terminati cu prostiile astea...

| Alexuţ02 a răspuns:

Semnificativ da, intr-o oarecare masura, din ce stiu virusul nu suporta temperaturi de peste 20 grade, sa speram ca se incalzeste mai repede.
Dar nu fii pesimist, multi din cei imbolnaviti s-au vindecat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din păcate nu o să extermine fake news-erii.
Acest virus omoară bătrâni cu probleme de sănătate, este o gripă mai puternică.
Tot ceea ce se face, se face pentru bătrânii cu probleme de sănătate.
PUNCT

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred. E la fel ca cel din 2003 numai ca e mult mai mediatizat de televiziuni mass media și asa mai departe e un fel de gripa dar cu o alta denumire dar foarte contagioasa. Bătrânii cu boli grave pulmonare ar trebui sa își facă griji fiindcă ei nu au sistemul imunitar ca al nostru de sănătos rămâne de văzut cand va dispărea dar cred ca în iunie nici nu se va mai vorbi de acest virus nu cred ca o sa supraviețuiască căldurii de peste 30 de grade

| AnonimMareMareMare explică (pentru anonim_4396):

A fost demonstrat stintific ca a rezistat 2 zile la 36 grade, deci nu dispare de la caldura

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Atunci e nasoala treaba, nasoala pentru cei care au părinți bătrâni, bunici cu boli cronice cred ca acest virus a fost creat și testat pe oameni pentru depopularea planetei fiindcă suntem prea mulți cred ca în laboratoarele din wuhan o fost creat. Cred ca am întrat într-un război biologic asta e realitatea se urmărește de ceva ani chestia asta.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, faptul ca au murit vreo 3000 de oameni batrani (deci care s-au inmultit deja) o sa depopuleze planeta.

| oz_1736 a răspuns:

Pandemia e in cuvintele din mass-media nu la oameni. Era prea devreme sa cada iar bursa sa fie o criza financiara. Au inventat o pandemie mediatica. Parerea mea

| Andrei200202 a răspuns:

De cei 20.000 care mor in fiecare zi de foame nu vorbește nimeni?

| GeorgeGabriel20001 a răspuns:

Nu.Cred că va fi într-adevăr o problema destul de mare pentru economiile tuturor țărilor afectate, dar nu cred că va distruge o țară, sau Europa.
În România după gândirea mea, și după cum evoluează lucrurile și ținând cont de evoluția virusului și în celelalte țări cred că vom ajunge undeva in jur de 1000-1500 de îmbolnăviri, ceea ce nu este o catastrofa, chiar.Mass-media ne panichează destul de mult.Sa nu uităm că gripa sezoniera, a făcut 60+ morți în România.Deci,cumpărand cu cele 30 de îmbolnăviri pana acum nu e situația chiar atât de neagra cum ne-o arată televiziunile. Turiști trebuie sa fie noi înșine atenți pentru a minimiza infectarea cu acest virus.