| change12 a întrebat:

Credeti ca pot slabi 8 kg intr-o vara? am cam 87 kg si sunt baiat (18 ani) Sunt curios daca merg la sala 3 luni si alerg daca functioneaza

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Nimic nu este imposibil dacă există o voinţă puternică.
Trebuie să ai o alimentaţie sănătoasă şi echilibrată, să te ţii de sport, şi cu siguranţă vei reuşi.
Ţine cont şi de faptul că vara e perioada în care poţi slăbi cu mare uşurinţă. Este pepenele roşu care are beneficii extrem de mari în curele de slăbit, salata de legume proaspete, etc.

Mult succes!

| RAY a răspuns:

Sportul e esential pentru sanatate nu doar ca sa slabesti asta e prima regula,organismul cere sport intens inima vrea intensitate mare sa bata puternic,sangele,tot organismul vrea, si daca nu vei slabi,uite eu de cand fac sport nu mam racit, inainte nu puteam alerga acuma pot mai mult,dar totul pleaca de la ceva de la vointa, ambitie, important e sa vrei sa te daruiesti la maxim, daca vrei isi dau un super program acasa se sport, daca mai arata si o poza sa vad cata grasime ai sau macar inaltimea ta? ai sanse mari sa dai macar 6, 7 kg in 4 luni sanse mari

| cristimihailov a răspuns:

Depinde de tine sa faci exercitiile corect. Nu uita ca slabirea nu este liniara ca pierdere in greutate si nici usoara ca exercitii. In plus ai nevoie de exercitii diversificate pentru a preveni corpul sa se obisnuiasca cu ele.
Dar da, cu vointa se poate.

| Laura927 a răspuns:

Sigur ca poti, ai 18 esti tânăr!
In maxim o luna daca te tii bine de dieta si mergi la sala nici nu o sa iti dai seama cum zboară kg de pe tine.
Ba chiar cred ca trebuie sa te cantaresti frecvent ca sa nu slăbești mai mult decat ai vrea.
Sincer prima săptămana e urat, na trebuie sa tii pasul la sala sa mananci legume+vita
legume+pui/curcan
Multă apa
Poti lua niște batoane musli pentru gustări.
Si salata de care vrei tu fara sosuri/ulei doar legumele cu putina sare.

Ai sa vezi după prima săptămana stomacul începe sa se reducă si corpul tau nu o sa iti mai ceara asa rău mancare nesănătoasă, plus ca ai sa vezi ceva schimbări.
Deja la a doua săptămana pierzi vreo 2/3 kg
Asta pana isi da corpul seama ca te-ai pus pe munca si ca vrei sa slăbești ( ii trebuie putin timp camsa înțeleagă )
Iar apoi ultimele doua saptamâni o sa iti fie ușor sa dai 6 kg cel putin jos!
Multă bafta!

| cypry69 a răspuns:

Da dar ai nevoie de gimnastica!
(flotari-pana cand nu mai poti sa faci de 2 -3 ori pe zi;
genoflexiuni-la fel pana nu mai poti sa faci de 2-3-4 ori pe zi
Si mult alergat!
Bafta