| AlexBazzy a întrebat:

Credeti ca pot slabi intr-o vara?

Vara asta vreau sa ma apuc sa slabesc. Sunt destul de gras (90kg - 1.75 cam asa) si nu mai suport, deja simt ca respir greu.

Vara are 3 luni si sunt dispus sa merg in fiecare zi din aceste 3 luni la sala, fara lipsuri si lene.

Renunt la sucutir/ fastfood si toate cele dar am sa mananc la fel de consistent ca inainte, acasa.

Vreau sa ajung la 70kg si muschi, credeti ca se poate? sfaturi si informatii va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Syndre a răspuns:

N-ai nici-o șansă, e imposibil să dai atât de mult în 3 luni.
Nu e de ajuns să renunți la junk food dacă nu înveți să mânânci sănătos, sper că atunci când spui că ai de gând să mânânci consistent nu te referi la paste, sandwich-uri cu brânză de comerț și chestii de genul. Dacă ai ambiție vei reuși să slăbești și să arăți bine, dar niciodată în 3 luni. Plus că nu e de ajuns să slăbești, trebuie și să te menții.
P.S: Trebuie să slăbești și apoi să pui mușchi, dpdv estetic o să trebuiască să cobori chiar mai jos de 70, undeva pe la 65.

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Si ce te opreste sa te apuci de acuma si sa renunti la sucuri/rahaturi din alimentatie de ieri?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă ai...
Noroc cu întrebările tale anterioare de unde am observat că ai cam 16 anişori :)

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 67, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 22 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 22 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

| dannyel86 a răspuns:

Mananca de toate, dar in cantitati mici (nu de multe ori pe zi si nici dupa ora 19). Va trebui sa faci si miscare. E un program ce trebuie respectat, daca vrei sa vezi rezultate. Pentru muschi, trebuie mult sport (sala te poate ajuta).
Nu te infometa, dar, pentru rezultate mai rapide, painea si dulciurile trebuie excluse.

| Yuuuuuki a răspuns:

Este ok daca mergi la sala.
Poti sa mananci orice vrei (fara dulciuri si grasimi) pana la ora 7 seara. Dupa ora 7 sa nu mai mananci nimic. O sa slabesti cam 3-4 kg pe saptamana daca faci totul regulat laughing