| anonim_4396 a întrebat:

Credeţi că senzaţia de greaţă poate apărea pe baza stresului?
În fiecare dimineata, de vreo 5 zile simt o stare de greaţă, fără vărsături.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aleeeee a răspuns:

Hei. Nu te speria de celelalte pareri, lumea vorbeste mult...
In legatura cu situatia ta, iti spun ca am senzatia aceasta de cand aveam 14 ani. Acum am 26. Este o problema la nivel stomacal. La mine, spre exemplu, atunci cand ma enervez patesc sa am grețuri și un gust amar uneori in gura...cauzele sunt psihogene, adica exact cum spui si tu, de la stres, nervi, anxietate sau stari mai putin bune. Nu e de glumit si nici de ignorat, se poate sa fie o afectiune gastro-intestinala. Daca persista, trebuie sa vezi daca poti obtine o trimitere de la medicul de familie ca sa investighezi problema. Pe viitor, stresul nu e bun nici pentru minte, nici pentru corp. Incearca totusi sa asculti melodii care te ajuta la anxietate, le poti cauta pe Youtube si te asigur ca starea ta se va imbunatati daca vei lucra la ea.
Iti doresc sanatate și zile senine!

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dimineața fiind mai odihnit, nu ar trebui să fii stresat. Când începe senzația? Dacă bei ceai sau apă trece?

| Lorlor123 a răspuns (pentru sadrian46):

Trece pe la ora 14

| Zuzu1991 a răspuns:

Esti insarcinata, felicitari

| Lorlor123 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Am facut 3 teste...au iesit negative

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Lorlor123):

Teste de prodcucatori diferiti?
teste la doctor?
testele "de mana" de la hypermarket sunt 98% precise, si cineva cu un anumit tip de hormoni poate sa iasa negativa de fiecare data

NUMAI ginecologul iti poate spune absolut sigur

| Lorlor123 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Da, de la producatori diferiti.

| Lorlor123 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Mi-a venit si menstruatia de 2 ori!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Lorlor123):

Ah, ok, atunci covid big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ce mananci la cina? daca iti este tranzitul incet noaptea atunci poate fi asta cauza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, se poate de la stres.

| Gabryel85 a răspuns:

Sarcina nu se poate lua în calcul?

| Lorlor123 a răspuns (pentru Gabryel85):

Am facut 3 teste...au iesit negative.

| Gabryel85 a răspuns (pentru Lorlor123):

Hmmm...ceva pe la bilă, atunci?

| Lorlor123 a răspuns (pentru Gabryel85):

Nu stiu..nu am facut analize

| EllaAndreea1655 a răspuns:

E posibil dar poate fi si din alte cauze multiple cum ar fi alimentatie sarcina efort intent etc

| PaulCos a răspuns (pentru EllaAndreea1655):

...un party in ziua anterioara, cu ceva mai mult lichior :-)...

| EllaAndreea1655 a răspuns (pentru PaulCos):

Dapwinking