| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce se trateaza muscaturile de capuse?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

TRATAMENT LA DOMICILIU

Pacientii sunt sfatuiti sa incerce sa indeparteze cauza utilizand o penseta cu varfuri foarte fine.
Daca nu au penseta, pot incerca sa apuce capusa cu degetele, insa doar cu o manusa, batista, servetel, niciodata cu mana descoperita:
- Capusa se prinde cat mai aproape de segmentul bucal (partea cu care se agata, de fapt, de piele)
- Nu se recomanda apucarea capusei de corp prin presiune mecanica - fluidul toxic din interiorul ei va fi impins in organismul gazda
- Nu se efectueaza miscari alternante, ci doar se apuca si se trage usor, pana cand capusa se desprinde de tegumente (daca aceasta desprindere este fortata in vreun fel exista posibilitatea detasarii capului de corp. Dupa indepartare, se poate pune capusa intr-un borcanel cu alcool sanitar pentru a permite medicului sa identifice exact tipul de capusa care a provocat muscatura: unele tipuri sunt vectori ai bolii Lyme, babesiozei sau altor infectii).
- Dupa ce capusa a fost eliminata zona trebuie curatata. Aceasta se realizeaza acasa cu apa calda si sapun, sau cu un antiseptic de uz general. Daca apare tumefactie locala se poate administra un antihistaminic oral. Desi profilaxia antibiotica pentru bolile transmise de capuse nu este foarte utilizata, unii medici o considera necesara si ca urmare le administreaza pacientilor doxiciclina (mai ales pacientilor ce provin din zone cu cazuri de boala Lyme).

Specialistii nu recomanda:
- Aplicarea diferitelor unguente (pentu a favoriza alunecarea ei), a lacului de unghii, gazului. Toate acestea vor favoriza infectarea zonei.
- Incercarea de ardere a capusei in timp ce se afla atasata de tegument (cu un chibrit sau bricheta) deoarece se pot provoca leziuni grave.

In cazul in care zona se infecteaza sau se inflameaza se recomanda aplicarea locala a unei creme pe baza de antibiotic (cum ar fi bacitracina sau polimixa B) peste care se pune un pansament curat. Daca apare o reactie locala cu eruptie (papule, macule, prurit sau alte semne de alergie la unguente) se recomanda incetarea utilizarii sale. Pentru ca astfel de reactii sa fie observate din timp, pansamentul trebuie indepartat zilnic, iar zona examinata pentru a se nota evolutia.
Dupa indepartarea capusei pacientul trebuie sa se spele pe maini. De asemnea, este util, pentru a preveni muscaturile, ca dupa ce pacientii s-au intors din zone unde ar fi putut veni in contact cu capusile (paduri, ferme de animale si pasari) sa se inspecteze pentru a observa eventualii paraziti.

Tratamentul antialgic
Printre cele mai frecvente recomandari se numara:
- Aplicarea unor comprese cu gheata pe zona lezata. Gheata nu se pune direct pe piele, ci doar invelita intr-un prosop sau material de bumbac. Se tine timp de 15-20 de minute la fiecare ora, timp de 6 ore
- Administrarea unor antialgice si antiinflamatoare usoare, ce pot fi eliberate fara prescriptie medicala. Se recomanda, totusi, analizarea cu atentie a posibilelor reactii adverse pe care astfel de medicamente le au, unele putand fi chiar importante.

Cele mai recomandate astfel de medicament sunt:
- Antihistaminice - amelioreaza pruritul, eritemul si edemul. Nu sunt indicate copiilor (decat la stricta recomandare a medicului)
- Spray anestezic local pe baza de benzocaina cu efect analgezic (se recomanda sistarea utilizarii sale daca apar manifestari cutanate neplacute)
- Lotiuni calmante
- Antiinflamatoare nesteroidiene (ibuprofen, aspirina)
- Acetaminofen (paracetamol).

Daca dupa primele 6 ore nu apare o manifestare cutanata la locul muscaturii se poate pune o compresa calduta pentru a ameliora starea pacientului.

De retinut!
Pacientii sunt sfatuiti sa isi autoadministreze astfel de medicamente over the counter doar daca acuzele sunt minore. Febra, durerea intensa sau modificarile locale importante trebuie tratate de catre medic.
In perioada in care se afla sub tratament, specialistii recomanda pacientilor:
- Sa citeasca atent informatiile cuprinse in prospectul medicamentului
- Sa nu depaseasca doza maxima recomandata
- Sa nu ia anumite medicamente la care au dezvoltat in antecedente reactii alergice
- Sa isi anunte medicul cu privire la eventualele interdictii medicamentoase care i-au fost impuse in trecut
- Femeile sa anunte medicul daca sunt insarcinate - in aceasta situatie sa nu ia alt antialgic decat acetaminofen
- Sa nu administreze aspirina persoanelor sub 20 de ani.

Simptomele care trebuie monitorizate in perioada de tratament sunt:
- Intensificarea in gravitate a acuzelor vechi
- Aparitia unei eruptii tegumentare, a unor simptome ce mimeaza gripa
- Aparitia unor papule
- Dezvoltarea locala a semnelor de infectie cutanata
- Aparitia unor semne si simptome noi, cu caracter agravant si rapid evolutiv.

2 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Ce trebuie sa facem in cazul unei astfel de muscaturi?
Utilizati aparate de indepartare a capuselor de pe corpul dumneavoastra. Acordati foarte mare atentie felului in care incercati sa indepartati capusele de pe corp deoarece, de cele mai multe ori, capul acestora ramane in pielea dumneavoastra, chiar daca ati reusit sa-i indepartati corpul. Dezinfectati zona muscata si consultati un medic in cel mai scurt timp posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poti sa le tratezi singur! Daca ai simtome neobisniute cum ar fi:Sa te doara anumite parti ale articulatiei, sa iti apara iritatii, trebiue sa contactezi menicul!