| Park1Suin a întrebat:

Cum arata niste dinti din fata sanatosi si cum arata niste dinti bolnavi? Totodata, as vrea s-a aflu cum se mentine sanatatea dintilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Dintele,organ viu cu vase sanguine si nervi care-l leaga de restul corpului, se imbolnaveste(se cariaza) daca invelisul sau are o crapatura prin care microbii pot patrunde in interior.Pentru a evita formarea cariilor, respectarea regulilor de igiena dentara este f. importanta. Dintii trebuie spalati dimineata si seara, cu perie individuala si cu pasta, gura se va clati cu apa dupa fiecare masa pentru a indeparta resturile de mancare dintre dinti, resturi care constituie un mediu f. prielnic pentru dezvoltarea microbilor.Tot pentru a pastra dintii sanatosi, trebuie evitate greselile care favorizeaza formarea cariilor:consumul de dulciuri si fainoase in cantitati prea mari, spargerea intre dinti a nucilor si alunelor, consum de alimente sau bauturi prea reci sau prea fierbinti si, mai ales, trecerea rapida de la o bautura rece la o mancare fierbinte.

| mgtow a răspuns:

Cei sanatosi sant albi fara carii care au o culoare maronie inchisa spre negru si nu se duce cand te freci cu peria, se mentin dintii sanatosi evitand dulciurile in exces, zaharul si bauturile carbogazoase, tutunul si alcoolul. Spalarea pe dinti de 2 ori pe zi e suficienta.