| Antonies a întrebat:

Cum as putea sa ma ingras? Am 1, 72 si 40 kg. nu mai suport sa imi spuna toata lumea sa ma ingras, ca sunt slab si altele. Vreau raspunsuri serioase, nu 5 shaorme pe zi sau mai stiu eu ce. De mancat mananc peste 3 mese pe zi, sport fac cu greutatea corpului cum ar fi 30 flotari pe zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| VICTORTPURO a răspuns:

In primul rand nu ai nevoie sa bagi in tine alimente grase si toate prostiile doar de dragul de a te ingrasa, odata cu aceasta dorinta exista si efecte nocive care iti pot dauna grav sanatatii, colesterol si nu mai dau si altele, cel mai sanatos mod este intr-adevar sa incerci ceva vitamine ori sa iti sporesti pofta de mancare prin efort fizic, nici shaorma nu este sanatos sa mananci mult, si nici nu prea recomand, nici nu va dati seama ce prostii bagati in voi si apoi va intrebati de ce aveti probleme de sanatate, gastrita si alte afectiuni, deci practic cel mai bun mod ar fi sa faci efort, eu cand am inceput sa muncesc 3 luni de vara am ajuns de la 67 kg la 73, deoarece iti dai seama dupa ce efort faceam cerea organismul si calorii, mult noroc si ingrasare sanatoasa.

11 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Începi uşor prin a mânca alimente bogate în grăsimi, şi, se poate să greşesc, mănâncă mai mult.
Şi încearcă să reduci timpul în care faci sport.
Dar ai grijă, nu mânca la modul extrem astfel încât să te îmbolnăveşti, mai echilibrat.

| AlecuAlex a răspuns:

As cam vrea si eu sa stiu laughing

| NevermindXEXEXD a răspuns:

Same problem hereee boyy 1.75 si 47/50 kg. Ma gandesc sa iau niste pastile pentru pofta de mancare

| Alecsandra_Vartolomei_1993 a răspuns:

Salut! Te înțeleg, aveam aceleași gânduri ca tine până când mi-am dat seama că nu contează ce zic oamenii, contează doar ce cred eu. Pentru că poți fi cea mai frumoasă și să ai cel mai frumos corp, că nu contează atât timp cât ai o personalitate de rahat. Deci, gândește-te la asta. Îți doresc mult succes cu împăcarea gândului că nu contează cum arăți, și că ești frumoasă exact așa cum ești!

| Alexandra1120 a răspuns:

In primul rand, ia-ti niste vitamine pentru pofta de mancare. Nu e nevoie sa te îndopi cu 5 Shaorma pe zi, poti sa te îngrași si sanatos, mananca incet, incet tot mai mult pana ce iti mărești stomacul si iti va fi mai usor. Apoi mergi la sala, e o mare diferenta cand faci exercitii acasa si cu cele de la sala, crede-ma. Eu sunt in cam aceeasi situatie si dupa 5 ședințe de sala se vede diferenta. Ai sa vezi ca sala si vitaminele o sa te faca sa mananci mult, nu-ti trebuie proteine neaparat, Adica eu am reusit fara, nu sunt informata in domeniu prea mult. Si ultimul sfat: ai rabdare si nu renunta, se poate

| MitikA431A1 a răspuns:

Degeaba ai 3 mese pe zi daca nu stii ce sa manânci, încearcă si suplimente recomand cele din are impact. Nu gainere amarate care pun burtica flotarile sunt bune 30 sunt puține fa 200 minim pe zi. 5-6 rerii repetițiile le faci cum stii si cum poti

| Bia112036 a răspuns:

Am același problema, avem același înălțime(eu am 1, 73)și aproape aceeasi greutate (eu am 45), am cautat pe net multe și chiar sunt utile!

| Loredana0007 a răspuns:

Apuca te de un sport si apeleaza la un nutritionist. Nu stiu exact de ce iti doresti sa te ingrasi insa eu ti as recomanda sa te apuci de un sport.

| 1233354354467647647 a răspuns:

E vorba de ceva genetic. Stai calm cunosc inca vreo 3 persoane cu aceeasi problema. Nu ma dau expert insa am auzit ca sa se poata ingrasa cei ca tine trebuie sa te apuci de sala si sa iei proteine zilnic.Nu ma dau expert, eu unul fac sala si nu iau proteine dar iti zic doar ce am auzit. Poate o sa ajungi sa te impaci cu ideea ca esti mai diferit fizic decat altii (parerea mea nu e o rusine).

| Antonies explică (pentru 1233354354467647647):

Am auzit si eu de treaba asta cu sala si cu proteinele, asa iei in masa musculara mai mult. Intr-un fel sunt impacat cu ideea, dar parca imi e rusine sa vorbesc cu o fata asa chiar daca ea ma place sa zic, tot imi e rusine de cum sunt si mna, parca nu ma simt eu bine in pielea mea.

| Tomoioaga_Danut_2000 a răspuns:

Daca vreiiti du eu de la mine inca vreo 40 de kg!winking