| d3utzsa a întrebat:

Cum as putea sa ma ingras? in ultimul timp am slabit fff multcryingsi vreau sa ma ingras la loc.ce imi recomandati? vitamine, pastile sau ce anume? am 19ani 1.65 si 43 de kgcrying ast cat mai multe rasp.Multumesc!:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie sa halesti tot ce-ti pune maicata la masa de acum inainte si sa bei cate o pastila multivitaminica pe zi.

| Cosmin86 a răspuns:

In primul si in primul rand carbohidrati : cartofi, orez, paste, quinoa.

Aia ingrasa cel mai bine + dau energie.

Apoi proteine si restul.

| Empathizer a răspuns:

Nu pierde noptile la computer si fa mai multa miscare in aer liber, ca sa ai pofta de mancare. Hraneste-te sanatos, cu legume si fructe (cam 400 de grame pe zi), lactate si branzeturi, oua, carne de buna calitate. Nu manca alimente surogat, fara valoare nutritiva adevarata, cum sunt crenvustii si parizerul. Si nu face exces de cafeina, accelereaza tranzitul intestinal (adica scade timpul pe care alimentele il petrec in tubul digestiv) si duce la limitarea absorbtiei. Asta inseamna sa nu mai bei decat o cafea/cacao dimineata si sa eviti cola si bauturile energizante, care au continut ridicat de cafeina. Ai grija, in schimb, sa bei suficient de multa apa (2 litri pe zi, cel putin).

Nu strica sa faci si cateva analize, sa vezi daca ai ceva de corectat (vreo anemie sau alt dezechilibru mineral, vreo problema cu tiroida sau altceva). Pana te lamuresti cum stai cu tiroida, consuma sare NEIODATA, se mai gaseste in unele magazine si la Plafar. Uneori scrie pe ea ca e improprie consumului uman, dar e buna pentru animale. Nu te impiedica de acest enunt, e sigur buna pentru o caprioara ca tinelaughing.
Sanatate!

| DanScutaru a răspuns:

Poti minca cite o tableta de ciocolata pe zi si mincare de casa asa mai grasa, de ex oua prajite sau fierte, diferite feluri de carne si dupa parerea mea cel mai eficient macaroane... Succeswinking

| anonim5491 a răspuns:

Nu neaparat vitamine ......manaca si tu mult putin mai gras dat nu exces si dk faci sport sau ceva mai fai o pauza

| Alecs2012 a răspuns:

Am auzit ca daca mananci la aceleasi ore in fiecare zi si cat mai multe calorii te ingrasi.Depinde si te organismul tau...eu de exemplu as putea manca orice si tot nu ma ingras. Daca iei vitamine sau pastile risti sa te ingrasi prea mult si sa trebuiasca sa te chinui slabesti.Am aceeasi inaltime si greutate ca tine si nu cred ca sunt prea slaba, oricum succes :*. Funda?big grin

| Saika a răspuns:

Mananca mai gras...cu mai multe proteine si vitamine...si cu timpul te ingrasi. Multe grasimi animale si paine.