| LolitaLo a întrebat:

Cum as putea sa slabesc cateva kg? Nu sunt foarte grasa numai in zona soldurilor si la partea de sus a picioarelor.Am 59 kg si 1.70 ( 13 ani). As vrea sa slbesc macar 5 kg.Este ceva crema sau diete? Stiu ca nu par grasa si multa lume imi spune asta dar vreau sa slabeschappyVa rog ajutati.ma.Funditahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Zi si tu, ce rost are sa-ti dau o dieta, oricum te ingrasi la loc cand revii la alimentatia veche. Bucura-te de momentele astea fiindca mai tarizu ti se va acri de diete...

| Rockart a răspuns:

La vârsta şi înălţimea ta greutatea ideală ar fi de 61 kg. Ar trebui să te îngraşi nu să slăbeşti.

| eucumine010 a răspuns:

Fa sport/miscare. Alegeti mai cu atentie ce mananci si cand mananci.

| DeeaDelirata a răspuns:

Eu asa fac: mananc cat pot/vreau pana ma satur si am burta cat un porc, desi nu pot atata, apoi merg la baie si vomit tothappySi am 41 de kg doar.Vezi nu fa asta pe termen lung ca se poate ca atunci cand vrei sa nu mai vomiti tot o vei face.

| Lavidaloca a răspuns:

Sport + dieta(sanatoasa) slabesti sigur :*

| fuzzy6 a răspuns:

Esti foarte bine asa cum esti.
in plus, ai 13 ani. corpul tau este inca in timpul dezvoltarii, e normal sa fii putin "deformata" pana mai tarziu, cand ti se va "forma" corpul.
nu tine vreo dieta, doar iti vei face rau. incearca eventual doar sa eviti mancaruri mai grase, dar in niciun caz nu te infometa. si fa sport. ca se te mentii.

| Iyoana a răspuns:

Buna Deea!
Am vazut comentarii ca trebiue sa ai o dieta sanatoasa si sa faci mult sport... Ei bine nu e chiar asa happy.
Sportul te ajuta la formarea corpului.
Diete sanatoasa cuprinde si: fructele. Ei bine fructele mai si ingrasa depinde care, si mno.
Ca sa slbesti trebiue sa mananci proteine exemple:
-cascaval (il mananci gol)
-carne: -peste
-carne de pui sau porc
-pulpite. (tot ce cuprinde cuvantul carne in afara de slanina sau ceva de genul cu grasimi)
-oua
-lapte
tot ce cuprinde cuvantul lactate...

Ei bine nici din acestea nu trebiue sa mananci prea mult.
Trebiue sa bei cel putin 2, 5 litri de apa (de la robinet) pe zi.
Sau cand simti nevoia sa manaci si ai momente cand iti e tot foame bea apa.
Intreaba-ti doctorul daca ai kilogramele potrivite. Daca la ai nu are rost sa te stresezi sa slabesti.

Succes la dieta!

| Iyoana a răspuns:

Nu zic ca a face sport e ceva rau... Dar nu te prea face sa slabesti happy

| Rockart a răspuns (pentru Iyoana):

Aaa, da? Stai tu în pat o lună şi îndoapă-te cu fructe, ia să vedem, slăbeşti?

| aL3xzz a răspuns:

Lasate de shaorma laughing)

| giulianito a răspuns:

Alearga ca calu apoi nu minca mult si o sa slabesti da maninca mincare normala in cantitati mai mici