| NemNUZ a întrebat:

Cum deosebesti durerile de plamani fata de cele de inima?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 4ndr33y a răspuns:

Vezi sa nu fie junghi intercostal, zici ca ai preinfarct dar e numai un banal junghi. Am patit-o odata grav, avea un junghi in spate-stanga sub omoplat iar dupa o zi durerea incepuse sa radieze in fata sau asa o percepeam eu, aveam dureri groaznice la respirat.
Diagnostiul mi l-a pus doctorul, m-a speriat la momentul respectiv, m-am gandit ca dau coltu prea tanar laughing
Am luat o crema asemanatoare cu cea chinezeasca si m-a lasat, totusi trebuie sa iti puna doctorul un diagnostic, pentru linistea ta.

4 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Durerile de plamani le simti in spate.
Durerea de inima simt in piept spre stanga, dar daca poti localiza exact cu degetul mare probabil ca este o nevralgie intercostala, in schimb daca nu poti delimita exact durerea si arat cu palma aceea zona atunci probabil este durere cardiaca (seamana unei constrictii toracice puternice, a unei gheare care strange intreg pieptul.)

| Aneurysm a răspuns:

Prin efecte secundare, gen: oboseală, respirat greu, locul în care te doare, etc.

| anacolda a răspuns:

Nu le deosebesti, pentru ca plamanul nu doare. Asa ca ai grija cu inima! Paducel, talpa gastii si fa o electrocardiograma sa vezi ce este acolo.
http://vindecarenaturista.blogspot.ro/