| anonim_4396 a întrebat:

Cum este oare sa fii internat intr-un spital din Romania? Mi-ar fi placut sa ma internez, insa ma ingrozesc conditiile si multimea pacientilor dintr-un salon, de aceea pana la 43 de ani nu am trecut prin aceasta experienta...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

E bine sa nu-ti doresti sa fii internat in spital!
Dar trebuie sa stii ca sunt spitale si spitale.Si aici vorbesc de cele de stat
Am fost internata cand eram mai tinerica la infectioase. Macarea buna, tratament la fel, asistente /medici profesionisti.Si nu am dat nici un leut..Am stat patru in salan

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Spitalele,inclusiv ingrijirea din spital, nu sunt identice peste tot! Aprecierea de "bun" sau "rau" depinde esential de managementul spitalului respectiv(de felul in care se gestioneaza fondurile ) si de angajatii acelui spital! In Cluj, de pilda, conditiile din spitale pot sa le calific ca fiind bune--- la fel, personalul care munceste in aceste spitale.Mai mult, nu am intalnit niciodata medici sau asistente care sa conditioneze actul medical de plicul cu bani(medicii/asistentele nu-ti spun:"fac, daca-mi dai"!). Este adevarat ca unii primesc "atentii" oferite benevol dar niciodata nu conditioneaza, asa cum am auzit ca se intampla prin alte locuri. Mancarea este "mancabila", daca acasa nu te-ai obisnuit cu caviar! Numarul de pacienti per salon este bine gandit--- cei care au nevoie de un timp de spitalizare lung sunt repartizati in saloane cu maxim 3 paturi si baie/toaleta proprie, cei care au nevoie de 1-3 zile de spitalizare sunt repartizati in saloane cu mai multe paturi si baie/toaleta comuna.

| Λndrei a răspuns:

O să îți dau câteva motive pentru care NU ai vrea să treci prin asta:
- miros insuportabil
- mâncare mai rea ca la pușcărie
- asistentele stau cu ochii numai pe atenții, (dai, ești îngrijit, nu dai... ești pe cont propriu).

| Felys a răspuns:

Zi mersi ca nu ai avut nevoie de internare, daca ai fi fost bolnav nu mai tineai cont de numarul pacientilor ci te interesa propria-ti persoana sa te faci bine

| fg0503 a răspuns (pentru Felys):

Am fost bolnav, dar am semnat ca refuz internarea...

| Felys a răspuns (pentru fg0503):

Insemna ca nu ai fost destul de bolnav incat sa nu ai incotro, eu din pacate am fost de 2 ori, odata cand am nascut si odata cand m-am operat, asa ca vezi, sunt si situatii cand nu ai de ales

| awspam a răspuns:

Daca ai merge sa lucrezi ceva probabil nu te mai gandeai sa te internezi aiurea intr un spital, iar cine e internat nu se uita cu cine e in salon, atata timp cat primeste un tratament sa isi revina si in cel mai scurt timp sa plece acasa nu conteaza daca sta cu alte doua persoane intr-un salon sau nu

| fg0503 a răspuns (pentru awspam):

Cred ca esti psd-ist. Eu lucrez maestre, din 1997, la Primaria din Alexandria. Cam de cand aveai tu 10 ani...

| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

Cel mai rau e ca te obliga sa ei pastile de care nu ai nevoie

| ArthurKn a răspuns:

E plin de tigani. Nici la wc nu te lasa sa stai linistit. " Baiatu', mai stai mult? " Semnalul de wi-fi abia daca e, stau tiganii si vizioneaza filme porno.
La inceputul lunii am fost internat la un spital din Ploiesti pe motiv de sinuzita.
O saptmana am stat, o saptmana in care am invatat sa pretuiesc toaleta de acasa si nu numai.
Ce pot sa mai spun, la spitalul la care am fost, conditiile erau chiar bune fata de alte spitale.