| RAY a întrebat:

Cum extrage organismul mai bine vitaminele din fructe, legume sau din comprimate?

si daca comprimatele chiar sunt bune sau mai bune sunt fruuctele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Tu ce ai învățat la școală, la chimie?
Evident că vitaminele de sinteză chimică, nu conțin numai vitamina în sine, ci și diverse altele, care altele nu sunt neapărat bune pentru organismul uman, cozi de reacție, sub-produși de reacții șamd.

Fructele și legumele obținute obișnuit, deci fără exces de chimicale, nu au lucruri rele, pentru organismul omului.

Normal că vitamina naturală, conținută în fructele și legumele proaspete, este preferabilă produșilor de sinteză chimică.

| yellowalien a răspuns:

Organismul se intelege cel mai bine cu fructele si legumele. Comprimatele sunt bune si ele, au rolul de a acoperi o deficienta in organism, dar tine minte ca nimic sintetic nu va intrece ca proprietati originalul, naturalul. Asa ca iti recomand un regim alimentar diversificat, bazat pe fructe si legume (cum spun astia la TV, macar 5 portii pe zi), iar in felul asta nu vei avea probleme.

| Cosmin86 a răspuns (pentru yellowalien):

Cine naiba recomanda 5 portii de fructe+legume pe zi?

| yellowalien a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu stiu, probabil Ministerul Sanatatii. E un spot publicitar cam tampitel. Totusi, recomandarea ramane valabila. Eu sunt pro cat mai multe fructe si legume.

| ketanal a răspuns:

Fructele si legumele au multe vitamine, problema e ca nu gasesti un fruct sau o leguma care sa le aiba pe toate, concluzie trebuie sa ai un meniu cat mai variat. Problema este si faptul ca anumite vitamine corpul nu le asimileaza imediat deci ar trebui sa mananci cantitati foarte mari. In general bebelusii asimileaza foarte bine vitaminele din fructe si legume. Dar inaintand cu varsta le asimilam din ce in ce mai greu, si depinde si de la organism la organism, deci nu este rau sa iei un complex de vitamine in perioadele mai dificile ale anului, gen primavara si toamna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu incape indoiala. Mai bune sint fructele si legumele. Si, le extrage mai bine din fructe si legume, organismul fiind "construit" pentru asa ceva. Pilulele nu sint comprimate naturale ci sintetice. Sint bune doar in caz de urgenta, cit sa ajute organismul pina si le extrage din fructe si legume. Luate pe termen lung, insa, mai mult rau fac.