| RitziBoo a întrebat:

Cum imi dau seama daca sunt cardiaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alialinu75 a răspuns:

Daca respiri greu, obosesti repede, pierzi calciu, ai tensiunea mare, respiri dar parca nu ai suficient aer si multe altele. Daca vrei sa vezi daca esti sau nu cardiaca poti sa iti faci o electrocardiograma (EKG) care este efectuata de obicei de catre un cadru medical.

3 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Tulburari ale retelei sanguine. Poti consulta un medic in aceasta privinta, singura nu rezolvi mare lucru, ai nevoie de putin ajutor.

| Braunion a răspuns:

Faci un EKG, o ecografie cardiaca si un test de rezistenta la efort.

| OdetteSs0000 a răspuns:

Generalitati Reabilitarea cardiaca reprezinta un program complex de exercitii, un nou mod de viata, sprijin emotional pentru persoanele care au suferit un atac de cord, o operatie bypass sau care sufera de orice alta boala cardiaca. Programele sunt vizate de catre personal medical specializat si adaptate fiecarui individ in parte. Scopul acestora este de a ajuta persoanele in cauza sa revina la un mod de viata obisnuit. Beneficiile reabilitarii cardiace Reabilitarea cardiaca ajuta la imbunatatirea modului de viata, la o stare de sanatate mult mai buna: - pierderea in greutate - diminuarea crizelor cardiace (depresii) - diminuare stresului emotional si anxietatii - castigarea increderii de sine si a optimismului. Cercetarile au aratat ca persoanele implicate in aceste programe de recuperare prezinta reducerea riscului de moarte prin infarct miocardic si pot fi benefice si pentru persoanele care sufera de boala coronariana sau insuficienta cardiaca.