| Alinsbd a întrebat:

Cum iti dai seama ca ai depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Daca esti trist mai mereu si fara chef de viata,activitatile care ti se pareau interesante si iti placeau de obicei acum nu iti mai plac si nu iti mai starnesc acelasi interes,lipsa pofta de mancare sau pofta prea mare de mancare(refugiu in mancare),stare de apatie,daca plangi,daca ai ganduri negre, de sinucidere sau de suferinta, ai probleme de concentrare/memorare din cauza problemelor mai sus mentionate atunci ai cel mai probabil DEPRESIE dar asta numai un medic psihiatru iti poate zice daca ai sau nu depresie in mod sigur, deci contacteaza un psihiatru, cu tratament antidepresiv se poate duce o viata normala sau cat mai apropiata de o viata normala.
Sanatate!