| Ti_Le_1999 a întrebat:

Cum iti dai seama daca esti in depresie sau nu?

Răspuns Câştigător
| Samariteanul a răspuns:

Pai te vei simti prost si nu vei avea chef de nimic. Poti intra in depresie dupa o despartirea(in special in cazul primei despartiri) sau daca-ti moare cineva drag. Oricum iti va afecta starea de spirit si pentru un timp nu vei mai fi cum erai inainte. Oamenii depresivi sunt usor de recunoscut pentru ca sunt in special tristi si se poate vedea pe fetele lor.Cand vei fi depresiva iti vei da seama da asta, crede-ma. Sper ca te-am ajutat(poate primesc o funda sau macar o evaluare?)

4 răspunsuri:
| GHoST013 a răspuns:

Poti incerca o vizita la un psiholog. El este in masura sa-ti spuna asta.
De obicei cand esti in depresie te simti fara viata, te simti prost. Suferi dupa ceva/cineva.

| Omori a răspuns:

Pe scurt ai un episod urat cand nu iesi din casa zile la rand,te neglijezi(igiena,alimentatie,somn),te izolezi,te gandesti la suicid. N-ai motivatie/speranta/pofta/nu simti niciun fel de placere si probabil ai o atitudine autodistructiva(vicii, automutilare).
In cazurile mai putin grave, aceleasi chestii, dar cu o intensitate mai mica.

| IJustDeath a răspuns:

Tristețe, anxietate și senzație de gol ce persista:
Acest simptom se reprezintă ca o stare de spirit de intensitate scăzută care persista și după ce cauza a dispărut.
Sentimente ca lipsa de speranță, inutilitate sau neputință:
Persoana deprimata nu poate controla impresia că totul este greșit, că vina îi aparține.Este ca și cum nu mai poate să vadă lumina de la capătul tunelului,că și cum nu ar mai fi alte opțiuni și este singura cale care poate fi urmată.
Agitație și neliniște crescută:
Persoanelor cu depresie le este foarte greu sa se relaxeze, sunt foarte iritabili, se înfurie ușor, foarte rar sunt calmi.Nu au stare,le este greu sa aștepte,sunt foarte nerăbdători. Au tendința de a exagera situația.
Frecvente episoade de plans:
Plânsul este o modalitate sănătoasă de a exprima emoțiile,acest lucru se întâmplă cate o data pe zi,in cazuri mai grave de mai multe ori.
Oboseala și lipsa de energie:
Acest simptom se datorează consumului foarte mare pe problemele mărunte ale vieții și a tendinței de agitație crescută,a plânsului și anxietății sporite.
Pierderea interesului de a face unele activități care înainte erau placute :
Refuza toate invitațiile,va începe să se retragă din ce in ce mai mult din mediul social și cel familiar.
Dificultăți de concentrare, in a își aminti amanunte și luare de decizi :
Gandirea încețoșată este unul dintre simptomele observate cel mai rapid de catre persoana cu depresie și anturaj. Uita unele programări făcute, date importante din viața, chiar și unde își pune lucrurile.
Lipsa poftei de mâncare:
Acest simptom este cel mai des întâlnit, persoana respectiva nu are pofta de mâncare și nu ii pasa daca se întâmplă ceva sau nu.
_________
Cei mai mulți neaga aceste simptome, însă dacă o persoana suferă de cel puțin 2 înseamnă că are început de depresie...
Sper că te-am ajutat happy