| Denisse66 a întrebat:

Cum sa-mi dau seama ca sunt intr-o faza de depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Joanne a răspuns:

Ca in orice problema de sanatate, ar trebui sa vizitezi un medic, un psiholog.
Cele mai semnificative doua simptome ale depresiei sunt:
- tristetea sau lipsa de speranta
- pierderea interesului sau a placerii in efectuarea majoritatii activitatilor din viata de zi cu zi.

Alte simptome pot fi:
- pierderea sau luarea in greutate din cauza modificarilor in apetitul alimentar
- creterea sau diminuarea nevoii de somn
- sentiment de neliniste si incapacitatea de a putea sta linistit sau din contra, sentimentul ca orice miscare necesita un mare efort
- senzatie de oboseala permanenta
- sentimente de vinovatie sau de devalorizare fara un motiv aparent
- ganduri recurente de moarte sau de suicid.

6 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Cand incepi sa postezi intrebari tampite laughing

| ghitza a răspuns (pentru noktambul):

Ti s-or parea tie intrebari tampite, dar cei care intra in stare de depresie pot sa se sinucida. Loolfunki sa nu faci asta, chair daca iti vor trece idei prin cap. Te vei supara din cele mai simple lucruri. Si mie mi-a trecut prin cap o data, din cate imi amintesc, sa ma sinucid. Dar nu am incercat nici o metoda si nici nu vreau. Nu te sfatuiesc sa faci asta tongue.
Uita-te la statusul meu si vezi cati ani am si apoi ai sa iti dai seama daca e depresie la copi sau nu big grin

| ghitza a răspuns:

Nu ai chef de nimic. Iti trec tot felul de idei, unele poate chiar ti se vor parea ciudate. Intri foarte usor in stare de depresie. nici nu iti dai seama. Cel mai greu este sa iesi din acea stare. Mi s-a intamplat anul trecut si a durat cam 4 luni sa pot iesi din acea stare, dar nici nu m-am prea preocupat de asta si cum sa ies din ea. Dar inainte de a trece peste asta am inceput sa ma uit la filme, comice cel mai mult si sa fac ce imi place(in cazul meu sa desenez) si am iesit la fel de simplu cum am si intrat.

| bloodyhell a răspuns:

A)perturbari ale dispozitiei normale(dispozitie trista,fara speranta; lucrurile sunt vazute in gri,se pierd sentimentele,unii uita chiar si sa planga; exista si o teama in fata vietii si indatoririlor);
b)afectarea gandirii si memoriei(nu se poate concentra la nimic,ganduri dese legate de moarte si sinucidere,procesele gandirii sunt neproductive si monotone);
c)pierderea initiativei(nu exista elan,energie,cel mai mic efort fiind de temut,toate miscarile fiind ingreunate,incetinite);
d)afectarea vitalitatii(oboseala,lipsa energiei);
e)simptome fizice care nu raspund la tratament(tulburari intestinale,dureri de cap sau de stomac,uscaciunea gurii, tahicardie, frisoane.etc);

f)tulburari ale functiilor sexuale;
g)tulburari de somn(insomanie, trezire prea de dimineata sau somn prelungit).

| Dainel a răspuns:

De obicei omul depresiv se izoleaza, nu prea mai vorbesde dar cel mai grav isi doreste sa se sinucida

| Denisse66 explică:

Depresie la copiii