| Mihaa22 a întrebat:

Cum îmi dau seama dacă am depresie? laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti trista, esti deprimata, esti negativista, nu prea dormi, te gandesti la numai ce este rau sau grav, imventezi probleme, plangi usor, esti irascibila, vreis a dormi tot timpul, te ascunzi in casa, nu ai chef de nimeni si nimic samd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Plângi fara nici un motiv temeinic. Nu te mai atrag deloc activitățile care înainte te atrăgeau,lipsa de voință,motivație,cuvinta,energie; te izolezi de prieteni,familie,și în final de societate,te inchizi mereu in tine.
Ai ideații de sinucidere,te auto-devalorizezi, ai stima de sine foarte scăzută; ești iritata, te simți vinovată pentru toate chestiile din viața ta.
In rest,tristețe profundă și persistenta,probleme chiar cu concentrarea,memoratul,atenția,simți că ești goala total în interior,că nu ai deloc gânduri; deci, o goliciune și în cap.

Dureri fizici precum;

- dureri abdominale și probleme cu digestia;
- dureri cronice;
- boli de inima;
- afecțiuni inflamatorii;
- tulburări ale somnului;
- oboseala accentuata deși ai dormit suficient;
- dureri de cap;
- modificări hormonale.

Din cauza lipsei de activitate fizica ( sedentarism), adică depresia scade interesul pentru activități fizice creste riscul semnificativ de aparatia bolilor cardiovasculare.

Nu confunda depresia clinica ( boala) cu tristețea, cu apatia și episodul depresiv sau anhedonia. Depresia este o boala foarte serioasa, care netratata poate compromite viața socială și chiar integritatea fizică din cauza gândurilor de suicid.

Multă sănătate.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Esti fara chef de viata, moale in miscare si stai trista pe ganduri...dar oricum nu-ti pasa de ele ca ai depresie

| Delocimportant a răspuns:

Ai o stare profunda de tristete, care nu trece usor. Te poate ține si luni sau ani. Eu o am de cativa ani.

| and0ra a răspuns:

Afli daca ai depresie doar daca mergi la doctor sa vezi. Testele de pe google si diagnosticele proprii nu sunt o metoda de a afla o boala. Poti sa ai 10 simptome si sa nu ai depresie.
Deci, pe scurt doar daca mergi la doctor ¯\_(ツ)_/¯

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Simplu - te uiti in oglinda si daca vezi in oglina si chipul tau si inca unul cu antene scoti limba la el - daca si ala scoate limba la tine e clar - Ai Depresie!?

| sunt0anonima a răspuns:

Fetele frmoase, asa ca tine, nu intra in depresie, iti zic eu
Acum, serios vorbind, daca tu crezi ca undeva in comportamentul tau si in starea ta exista o problema, ar fi indicat sa vezi un psiholog. Cred ca e absolut normal lucrul asta

| Cutezătorul4k a răspuns:

Ești trist?