| Radandam a întrebat:

Cum îți dai seama dacă ai convulsii sau un tremur normal? Adică la convulsii trebuie sa iti tremure foarte evident părți ale corpului? Un tremur ușor poate fi pe fond de stres?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Convulsiile si tremurul "normal" sunt datorate comenzilor neuro-electrice trimise de creier la muschi.
Trenurarea este normala, de exemplu, cand tremuri de frig. Daca senzatia de frig dispare, atunci nici nervii nu mai dau comanda de tremur la muschi (comanda este data pentru a incalzi partile periferice a corpului).
Daca convulsiile sau tremurul apar din senin, necontrolabil, fara vreun motiv declansator perceptibil constient, dar cazurile se repera, atunci este bine sa te consulti cu un medic neurolog!

| anonimg a răspuns:

In cazul de fata as suna la 112. Oamenii acestia vor ajuta la depistarea cauzei si ei o pot explica cel mai bine. Internarea nu este obligatorie; iar medicii o recomanda doar in cazurile extrem de grave, cand omul nu mai poate sa tina telefonul in mana. Dar salvarea chemata la 112 poate fi de mare ajutor.

| alina2k18 a răspuns:

Din cate stiu convulsiile sunt specifice copiilor mici sub 5 ani atunci cand au febra f mare si e de sunat urgent la 112.
Alte cauze sunt bolile neurologice gen epilepsie, dar cine a fost diagnosticat cu asa ceva are de luat tratament toata viata chit ca a avut o criza la 10ani si a ajuns la 50ani cu tratament si nu a mai avut vreo manifestare de genul.
Deci tremur usor nu este convulsie, la convulsii e nasoala treaba, e de Doamne fereste.

| Radandam explică (pentru alina2k18):

Aaa, deci la convulsii trebuie sa tremuri bine, gen ți ai da seama ca ai avea, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Convulsiile sunt de la creier sau oriunde in afara muschiului. Daca muschiul se zbate atunci ori e crampa ori mioclonie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici un tremur nu e normal, dacă e de intensitate mica e de la anxietate, stres.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În atacuri de panica tremurul e serios și incontrolabil.

| Suntbaiat123456789 a răspuns:

Dacă îți tremură părți ale corpului este simptom de parchinson.