| bleakk a întrebat:

Cum poate aparea cancerul de piele? Ce legatura are cu alinutele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Poate apare pur si simplu, sau de la expunere la radiatii solare sau de unele alunite daca sunt deranjate. Daca alunita creste, isi schimba forma sau culoareatrebuie vazuta de un dermatolog. Ar fi bine sa mergi preventive la un control si sa le arati pe toate.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cancerul de piele apare in general din cauza alunitelor. Daca de exmeplu rupi sau zgarii una sau din cauza expunerii la radiatiile solare fara o crema care sa iti ofere protectie se poate transforma in cancer de piele.
De regula, insa, cancerul de piele este cel mai usor de observat si este si cel mai usor de indepartat.
Daca o alunita incepe sa isi schimbe forma sau sa devina durereoasa, inseamna ca este ceva in neregula cu ea. De asemenea, alunitele din nastere formeaza mai rar cancer decat cele aparute pe parcursul vietii, iar cele inchise la culoare si cele aplatizate sunt mai periculoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nicio legatura.Numai *** pe aici.Eu am alunite foarte multe.Am stat si la soare si lea-m si rupt, zgariat cand eram mai mic.Cancerul de piele nu are legatura cu alunitele.

http://amethyst-radiotherapy.ro/......-piele-ii/