Întrebare recomandată | annempx a întrebat:

Cum pot avea un metabolism rapid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ccristianaelena a răspuns:

Cred ca cea mai practica varianta pentru a-ti accelera metabolismul este sa bei doua cani de ceai verde pe zi. Mai incearca si cafeaua verde, desigur ca si sportul este un factor important, dar nu este pentru toata lumea. Succes!

| RAY a răspuns (pentru ccristianaelena):

Cred ca cea mai practica varianta pentru a-ti accelera metabolismul este sa bei doua cani de ceai verde pe zi.
MIT
ceaiul verde nu poate creste rata metabolica iar prin sport creste da doar cateva ore, 6 ore cel mult, rata metabolica creste cand ne ingrasam si scade cand slabim, o dieta bogata in proteine e benefica pentru slabit

| ccristianaelena a răspuns (pentru RAY):

Am spus "cred" pentru ca si eu am incercat diverse metode si asta a fost cea care m-a ajutat cu adevarat. Depinde foarte mult de la o persoana la alta. Trebuie incercate pana gasesti varianta care se pliaza total stilului de viata si a organismului propriu.

| RAY a răspuns (pentru ccristianaelena):

Cum sti ca ti ai marit rata metabolica? poti dovedi asta stiintific?

| ccristianaelena a răspuns (pentru RAY):

Te duci prea departe. Nu pot dovedi stiintific dar se simte si se observa o diferenta.

| RAY a răspuns (pentru ccristianaelena):

Diferenta s-a facut pentru ca ai mancat mai putin sau ai facut mai mult sport, eu nu merg departe, afirmatiile mari cer dovezi pe masura

| Mosotti a răspuns (pentru ccristianaelena):

E o tampenie, ca sa aiba metabolism mai rapid trebuie sa urce pulsul! Si sa-l tina constant mai sus destul timp, si se va accelera considerabil metabolismul. Dar nu prea are cum, fara puls mai sus de unde mai mult oxigen ca sa fie arderi mai intense? Ca si cu sport de aia urca metabolismul de la pulsul ridicat.

Mda, cafeaua, ceaiu verde urca putin pulsul sau deloc, nu rezolva problema decat ca o de peste cap cu somnul, o agita.
Ca ideea e sa fie in repaos asa, nu sa faca sport, ca asta stia si ea cred, dar daca vrea cu sport sa faca asa.

11 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ca sa urci metabolism mai ridicat fara sport, trebuie sa urci pulsul cumva ceva mai sus si sa ramana acolo sa zic mai multe ore pe zi, si se va accelera considerabil metabolismu, chiar se poate dubla, arzi cam 1800-2000 Kcal/zi acum, poti arde si 4000.

Sau sport, una din doua, a treia nu exista. Ceaiu verde si cafeaua face doar sa te agite si sa nu dormi, nu urca prea mult pulsul, altfel nu mai erau atatea grasi daca mergea asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te nasti cu el

| cyupaku a răspuns:

Foarte mult sport dar sa evitam consumul de produse de origine animala si lucru important somn de minim 8 ore, incepand cu ora 10 cel mai tarziu

| GabrielGL a răspuns:

Incearca sa mananci lejer, nu prostii, gen chips produse semipreparate etk si sa bei lichide multe nu cola sucuri cu colorantietc, ceva bun natural sau apa ..naturala

| farfuriaverdex a răspuns:

Iti poti accelera metabolismul prin dezvoltarea musculaturii, in acest fel vei arde mai multe calorii atunci cand nu depui un efort fizic. Dezvlotarea musculaturii se realizeza prin exercitii cu greutati, forta, la sala sau acasa. Si nu. nu ajungi ca un barbat daca faci ca femeie exercitii de forta.