| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot determina care alunite sunt cu risc oncogen si care nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doar medicul dermatolog iti poate spune. Ca idee generala, periculoase sunt alunitele care se schimba in orice fel: dimensiuni, culoare, aspect si cele pe care le traumatizezi frecvent.

mariana
| mariana a răspuns:

Eu cred ca, doar medicul dermatolog, poate stabili care nev este periculos si care nu. Oricum daca cineva are asemenea excrescente pe piele, este contraindicat sa se expuna la soare si mai ales in perioada cand sunt razele ultraviolete, pentru se pot produce arsuri ale pielii, percum si a nevilor respectivi (alinitelor) si se pot transforma intr-un cancer de piele, care este o forma grava de cancer, deoarece are o expansiune foarte mare, intr-un timp foarte scurt.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Sunt de acord cu @valsulnorilor. Cred ca niste teste facute direct din alunitele respective determina gradul de risc.

| valsulnorilor a răspuns:

Din cate am citit cele mai periculoase alunite sunt cele inchise la culoare insa medicul dermatolog este cel mai in masura sa va puna un diagnostic fapt pentru care cel mai indicat este sa mergeti la un control intr-o clinica privata care are dotarile necesare.

| lulume a răspuns:

Eu stiu ca alunitele cu probleme sunt cele care isi schimba culoarea si marimea dar cel mai bine o vizita la un doctor dermatolog