| Deserth a întrebat:

Cum pot deveni vegetarian? Fara sa simt nevoia si pofta de a mai manca carne vreodata?! Spun asta deoarece decate ori mananc carne transpir mult si in palme si ma cam constipa.Care ar fi primii pasi de urmat pentru a deveni un vegetarian?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Bula: "Carnea constipa DOAR daca nu este bine preparata si este consumata in cantitati mari, fara suficiente garnituri potrivite, compensatoare. Omului nu-i prieste tocmai din acest motiv."

"Dacă" și cu "parcă"... Carnea constipă, punct, căci nu conține fibre, plus, este o mâncare grea, care îngreunează digestia (nici orezul alb nu constipă, dacă îl combini cu multe legume și fructe, ce conțin fibre, asta nu înseamnă, că "orezul alb nu constipă" este adevărat).

Bula: "Iar "combinatii daunatoare" pot exista nu numai la mancaruri, ci si la medicamente.
Totul este sa nu faci/consumi lucrurile la nimereala, daca nu te pricepi. E valabil si la mancaruri."

Bun, deci măcar la faza asta recunoști că ai avut, cel puțin, o exprimare nereușită?
Sper că acum curiozitatea îți este satisfăcută. Noapte bună!

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ai putea să începi prin informare, ca empatia să stea la baza deciziei tale, altfel riști să deraiezi. Pentru început vizionează "Earthligs"
http://youtu.be/UeBGp9PwS6M

"Carnage"
http://putlockers.fm/watch/ovlDYjvP-carnage-swallowing-the-past.html

"Food Choices"
http://youtu.be/6hJNayG6dxk

| Bula a răspuns (pentru NOname):

Nu am inteles, de ce ai dat "eronat" la raspunsul meu.
In intrebare se spune: "de cate ori mananc carne transpir mult si in palme si ma cam constipa".
Ce este eronat in raspunsul meu?

| NOname a răspuns (pentru Bula):

"De fapt, ceea mai buna mancare este ceea cat mai diversificata, cate putin de cat mai multe feluri de preparate" - fals. Știi și tu, că sunt nenumărate mâncăruri, combinații dăunătoare, pe care este bine să le evităm.

Plus, să-l îndemni pe om să consume carnea, când acesta îți tot explică că nu-i priește, nici asta nu mi se pare ok. Mai ales că, într-adevăr, carnea are tendința de a constipa.

| Bula a răspuns (pentru NOname):

Carnea constipa DOAR daca nu este bine preparata si este consumata in cantitati mari, fara suficiente garnituri potrivite, compensatoare. Omului nu-i prieste tocmai din acest motiv.

Iar "combinatii daunatoare" pot exista nu numai la mancaruri, ci si la medicamente.
Totul este sa nu faci/consumi lucrurile la nimereala, daca nu te pricepi. E valabil si la mancaruri.

| NOname a răspuns (pentru Bula):

Bula: "Carnea constipa DOAR daca nu este bine preparata si este consumata in cantitati mari, fara suficiente garnituri potrivite, compensatoare. Omului nu-i prieste tocmai din acest motiv."

"Dacă" și cu "parcă"... Carnea constipă, punct, căci nu conține fibre, plus, este o mâncare grea, care îngreunează digestia (nici orezul alb nu constipă, dacă îl combini cu multe legume și fructe, ce conțin fibre, asta nu înseamnă, că "orezul alb nu constipă" este adevărat).

Bula: "Iar "combinatii daunatoare" pot exista nu numai la mancaruri, ci si la medicamente.
Totul este sa nu faci/consumi lucrurile la nimereala, daca nu te pricepi. E valabil si la mancaruri."

Bun, deci măcar la faza asta recunoști că ai avut, cel puțin, o exprimare nereușită?
Sper că acum curiozitatea îți este satisfăcută. Noapte bună!

Bula
| Bula a răspuns:

Nu de la carne faci constipatie, ci de la garnitura (de exemplu orez) sau daca mancarea nu este preparat corespunzator.
Daca lasi din mancare TOT ce este cu carne, esti deja vegetarian.
Daca lasi si tot ce este de origine animala (oua, lapte, produsele lactate, miere etc.), atunci deja esti vegan.

Eu prefer gratarul, micii, fripturile etc., sa am energie suficienta. happy

| Deserth explică (pentru Bula):

Crede-ma,si mie imi place enorm carnea frigaruile si tot ce e bun, dar cand vad ca ceva imi face rau, nu mai suport.Cel mai mult am rezistat o luna de zile fara carne.O iau de la inceput iar sa vad...

| Bula a răspuns (pentru Deserth):

E simplu: nu manca nimic ce face constipatie, iar pentru carne foloseste condimente si garnituri cu legume fibroase.

Trebuie sa stii ca, mancarea vegetariana contine de asemenea multe componente care fac constipatie.

De fapt, ceea mai buna mancare este ceea cat mai diversificata, cate putin de cat mai multe feluri de preparate, diversificate...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai manaci carne si gata, nu e un proces atat de complex pe cat il descrii tu, e doar o alegere a unui stil de viata.

Constipat esti pentru ca nu ai o dieta sanatoasa si diversificata nu pentru ca mananci carne

| T0T a răspuns:

Pe mine nu mă constipă carnea, nu știu ce vorbesc ăștia aici. Mai bine du-te la medic și află problema, că e la tine.

| Donsavas a răspuns:

Combinatia dintre proteine si carbohidrati sau grasimi te baloneaza, constipa sau duce uneori la indigestie. Cauta pe net despre cum si ce trebuie sa mananci. Cum este corect si sanatos sa combini alimentele.

| xerxes1 a răspuns:

Pentru inceput renunta la carnea rosie.
Trebuie sa-i dai timp corpului sa se obișnuiască.

| francut a răspuns:

Poti incepe prin a inlocui carnea cu legume/fructe ce au proteine: ciuperci, fasole, nuci, migdale...
Cu timpul, te vei obisnui.