| lorenmorgan a întrebat:

Cum pot opri mentruatia pe 4 zile mine vreau sa plec la mare si azi ma doare burta pina in seara trebuie sa mi-se inceapa.nu vrau ca sa fiu pe stop vreau sa-ma scald nu vreau sa folosesc ob pentru ca sunt virgina si ma tem sa le folosesc si contraceptive imi puteti propune alte solutii pentru a opri menstruatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU prea ai ce face ca să-ţi amâni venirea menstrei.
Cel puţin, NU acum deoarece este cam târziu...

Vitamina K ( indicată de unii "neştiutori" ) NU întârzie/amână menstruaţia, ci doar REDUCE fluxul sângerării menstruale - vezi detalii la linkul :
http://www.csid.ro/health/cu-menstruatia-in-concediu-2743424/

http://www.medipedia.ro/......mg-ml.aspx

Iar anticoncepţionale trebuiau administrate cel puţin 3 luni ÎNAINTE şi abia în a 4-a lună puteai să faci acel "artificiu" de suprimare/amânare a menstrei.

Deci, dacă vei avea ghinionul să fi "pe ciclu" când vei merge la mare, vei putea folosi OB-uri.
Altă soluţie NU prea există!

Toate cele bune.

| Sunnyツ a răspuns:

Eu una iti recomand sa mergi la o farmacie si sa-i spui farmacistei problema. Am avut si eu aceasta problema, s-a dus la farmacie si a putut merge linistita la mare. Ai putea lua si o aspitina, la unele fete li se opreste pentru putin timp.

| lorenmorgan explică (pentru Sunnyツ):

Aspitina sau aspirina?

| Sunnyツ a răspuns (pentru lorenmorgan):

Aspirina. Scuza-ma dar eu sunt mai analfebeta de felul meu big grin